Bezpłatne lekcje pływania

PKN ORLEN zaprasza płocczan na bezpłatne lekcje pływania. Dzięki finansowemu zaangażowaniu Koncernu ratownicy WOPR będą kontynuowali na płockiej pływalni Podolanka nieodpłatne lekcje nauki pływania dla uczniów płockich szkół podstawowych oraz osób dorosłych powyżej 40 roku życia. Zajęcia rozpoczną się w październiku i potrwają do czerwca przyszłego roku.
W ramach drugiej edycji projektu „Bezpłatne lekcje pływania” osoby nieumiejące pływać będą mogły nabyć te umiejętności pod kierunkiem instruktorów płockiego WOPR-u. Projekt przewiduje naukę pływania oraz podstawowych zasad ratownictwa i samoratownictwa. Rekrutacja dzieci odbywać się będzie w szkołach podstawowych. Osoby dorosłe, w przedziale wiekowym „40+”, które są zainteresowane udziałem w projekcie, będą mogły wypełnić stosowną deklarację uczestnictwa. Zgłoszenie dostępne będzie wraz z Regulaminem na stronie www.woprplock.pl.
Zdaniem organizatorów akcji inicjatywa z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa u osób spędzających czas nad wodą, ale będzie również doskonałą okazją do aktywności i prowadzenia prozdrowotnego trybu życia.
Według założeń projektu żaden z uczestników przystępujący do lekcji nauki nie powinien umieć pływać lub zna tę umiejętność bardzo słabo. Natomiast po rocznym cyklu basenowej edukacji każdy powinien umieć przepłynąć co najmniej dwie długości basenu rekreacyjnego stylem dowolnym, przepłynąć pod wodą co najmniej pięć metrów bez wynurzenia oraz przepłynąć co najmniej jedną długość basenu przy pomocy pracy nóg.
W pierwszej edycji zajęć z pływania udział wzięło ponad 100 mieszkańców Płocka. Najstarsza uczestniczka zajęć miała ukończone 67 lat, a najmłodsza 10 lat. Każdy z uczestników zajęć nauczył się jak przepłynąć co najmniej jedną długości 25-metrowego basenu. Płocczanie brali także udział w zajęciach nurkowania z wykorzystaniem sprzętu aqualung. Poza umiejętnością zanurzania i wynurzania poznawali również umiejętności utrzymywania się w wodzie, wymianę automatów oddechowych pod wodą pomiędzy uczestnikami zajęć, ale także naukę znaków jako formę komunikacji w języku migowym dla sprawnego porozumiewania się pod wodą pomiędzy nurkującymi. Lekcje prowadzono w pięciu dwudziestoosobowych grupach trzy razy w tygodniu.
„Bezpłatne lekcje pływania” są jednym z wielu działań realizowanych przez Spółkę w ramach projektu „ORLEN dla Płocka”. W trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy bieżącego roku ORLEN wraz z płockim WOPR po raz drugi zorganizował także akcję „Bezpieczne wakacje nad wodą”, gdzie zostało zapewnione strzeżone kąpielisko do wodnej rekreacji nad jeziorem w Grabinie niedaleko Płocka. Nad bezpieczeństwem plażowiczów przez całe wakacje czuwali ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka.

Opr (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, …