50 lat Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

To był jeden z najdłuższych spektakli Teatru im. Jerzego Szaniawskiego. Ale pięćdziesięciu lat, które świętowali wspólnie: Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, laureaci Srebrnych Masek i widownia nie można było zmieścić w jednym akcie. Na dużej scenie najpierw stanęły kawiarniane stoliki, przy których zasiedli wykonawcy popisowych etiud. Po przerwie wystąpił kompozytor muzyki do jednego z najgłośniejszych przedstawień w historii płockiej sceny, Tadeusz Woźniak. Były gratulacje, dyplomy i kwiaty. Dla wszystkich gości – wspaniały urodzinowy tort i książka o historii PTPT.
Najpierw była owacja dla wszystkich nieobecnych prezesów PTPT i artystów, którzy grają już w niebieskim teatrze. Brawami uczczono Franciszka Dorobka, Tomasza Pawłowskiego, Zofię Świtalską i sekretarz PTPT Wandę Chrostowską. Kwiaty otrzymała Maria Pawłowska, żona prezesa PTPT w latach 1981–1989, który był również redaktorem naczelnym Tygodnika Płockiego.
Aktualny prezes Towarzystwa Jarosław Wanecki i dyrektor płockiej sceny Marek Mokrowiecki wspólnie poprowadzili Grę Srebrnych Masek – spektakl, w którym wystąpili laureaci nagród przyznawanych od 35 lat przez kapitułę PTPT.
Rozpoczął Daniel Olbrychski (nagrodzony Złotą Maską), dedykując publiczności „Grande Valse Brillante” z poematu „Kwiaty Polskie” Juliana Tuwima. Aktor wielokrotnie gościł na trzeciej scenie PTPT, która mieściła się w Klubie MPiK. Jerzy Stępniak, dyrektor teatru w latach 1982–1985, wspominał przedstawienia, które w Płocku wyreżyserował lub współtworzył. Aktorzy musieli wykazać się nie lada umiejętnościami. Magda Chilmon do spektaklu „Oni” wg Witkacego (reż. Andrzej Maria Marczewski) uczyła się skoków na linie. A ponieważ Stępniak był znakomitym choreografem, sam pokazywał jej, jak bezpiecznie lądować wśród publiczności.

Lena Szatkowska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Rowerem albo autem na potańcówkę

W Wiączeminie majówka i urodziny niebieskiego stołu Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie …