17. Festiwal Płockie Dni Muzyki Chóralnej

Pierwszy z koncertów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia. W bazylice katedralnej usłyszymy Mszę nr 2 G-Dur Schuberta. Wystąpią: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses i Płocka Orkiestra Symfoniczna. Wykonanie poprowadzi dyrygent Francesco Bottigliero.

Skomponowana przez 18-letniego Schuberta Msza G-dur jest uważana za jedno z najwybitniejszych dzieł muzyki religijnej. Napisał ją w 1814 roku w ciągu kilku dni. Pierwsza wersja utworu przeznaczona na małą orkiestrę smyczkową miała swoje prawykonanie w rok później, w rodzinnej parafii wiedeńskiego kompozytora. Kolejna została znacznie rozszerzona m.in. o trąbki. Składa się z sześciu części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei. Partie solowe zaśpiewają: Magdalena Urbanek – sopran, Albert Rugieł – tenor, Michał Kędzierski – bas.
W programie koncertu jest także III część Stabat Mater op. 58 Antonína Leopolda Dvořák. „Eja mater fons amoris” stanowi jedną z dziesięciu części wspaniałego monumentalnego dzieła, które kompozytor określił jako oratorium. Zostało napisane po śmierci jednej z jego córek. Prapremiera odbyła się w Pradze w 1880 roku.
Usłyszymy również utwór skomponowany przez Francesco Bottigliero dedykowany pamięci zmarłej matki przyjaciela artysty „Marilena”, który nawiązuje do tradycji dzieł w rodzaju Stabat Mater. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp wolny.

(lesz)
fot. archiwum PCP

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, …