1% dla Płocka

Już po raz drugi Urząd Miasta organizuje akcję „1% dla Płocka”. Ma ona zachęcić mieszkańców miasta do przekazywania 1% podatków na rzecz płockich organizacji pożytku publicznego.
W Płocku jest około pół tysiąca organizacji pozarządowych. 60% z nich działa aktywnie. 51 organizacji ma status działalności pożytku publicznego. To właśnie działalność tych ostatnich ma przybliżyć akcja „1% dla Płocka”.
Pełną parą ruszyło wypełnianie rocznych zeznań podatkowych. Od kilku lat każdy podatnik może zdecydować o losie 1% swoich podatków. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Już od początku roku te ogólnopolskie przypominają o tym w mediach. Warto jednak pomyśleć także o tych lokalnych: – Dzięki takiemu wsparciu płockie organizacje pożytku publicznego mogą wykonywać lepiej swoje zadania. Pomagają dzieciom i młodzieży, osobom niepełnosprawnym. Dbają o naszą najbliższą ojczyznę, o mieszkańców miasta. Dlatego warto przekazać im 1% swoich podatków. To nic nie kosztuje – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Do przekazywania środków organizacjom pożytku publicznego przekonuje także pełnomocnik do spraw organizacji pozarządowych Ewa Pietrzak: – Dla organizacji pozarządowych ważne jest każde 100 złotych. Bardzo nam zależy, żeby te pieniądze pozostały w Płocku. W ubiegłym roku było to około 800 tysięcy złotych. To znaczące środki dla działania tych organizacji. Mam nadzieję, że takie inicjatywy jak „1% dla Płocka” sprawią, że płocczanie będą te pieniądze zostawiali w mieście. Przekazanie 1% nic nie kosztuje. Dzięki temu możemy wesprzeć bardzo różne działania: na rzecz dzieci niepełnosprawnych, działania edukacyjne, animacyjne – mówi.
Informacje o kampanii znajdą się na stronie internetowej Urzędu Miasta, lokalnych portalach internetowych, w lokalnych mediach. Wzorem ubiegłego roku odbędą się także spotkania w galeriach handlowych. Pierwsze z nich odbyło się w minioną sobotę, 3 marca, w galerii handlowej Mazovia. Kolejne zaplanowane jest na 17 marca od godziny 13.00 do 17.00. Będzie ono miało charakter panelu dyskusyjnego, w czasie którego organizacje pożytku publicznego będą mogły przybliżyć mieszkańcom miasta swoją działalność. Ostatnie odbędzie się 31 marca, pomiędzy godziną 13.00 a 18.00 w galerii handlowej Wisła. Płocczanie będą mogli odwiedzić stoiska organizacji oraz obejrzeć ich występy artystyczne i pokazy sportowe: – To spotkanie zwieńczy podwieczorek z prezydentem Płocka, który rozpocznie się o godzinie 18.00 – dodaje Ewa Pietrzak.
W Płocku działa obecnie 51 organizacji, które mają status organizacji pożytku publicznego. 33 z nich są organizacjami lokalnymi, utworzonymi przez płocczan. Pozostałe to oddziały i filie organizacji ogólnopolskich. Prowadzą różną działalność. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” czy Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płockie” pw. św. U. Ledóchowskiej. Płockie organizacje pożytku publicznego pomagają przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, ubogim. Prowadzą działania w sferze kultury, nauki, edukacji, opieki zdrowotnej.
– Bank Żywności jest dużą organizacją. Z naszej pomocy korzysta 40 tysięcy osób, którym przekazujemy pełnowartościową żywność. Środki, które pozyskujemy, przeznaczamy na jej zakup i utrzymanie dużego magazynu. Korzystamy także z pomocy sponsorów. Tworzymy właśnie centrum wolontariatu – mówi wiceprezes płockiego Banku Żywności Aldona Cybulska.
– Nasze stowarzyszenie powstało blisko 20 lat temu. Prowadzimy działalność opiekuńczo wychowawczą dla dzieci i młodzieży w świetlicy środowiskowej i klubie profilaktyki. Prowadzimy również punkt żywienia dla osób bezdomnych i biednych oraz dom dziennego pobytu dla seniorów, którzy dzięki temu nie siedzą zamknięci w czterech ścianach swoich domów. Pomagamy ponad 400 osobom – opowiada Anna Kozera, prezes Katolickiego Stowarzyszenia im. Św. Brata Alberta.
– Nam środki z 1% od płocczan pomogą w zakupie sprzętu i przeszkoleniu członków organizacji w udzielaniu pierwszej pomocy. Zachęcam także do zaglądania na naszą stronę internetową, gdzie można znaleźć informacje o organizowanych przez nas bezpłatnych szkoleniach, z których mogą skorzystać również mieszkańcy Płocka – wyjaśnia Piotr Lisocki, instruktor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Numery KRS można znaleźć przede wszystkim na stronach internetowych organizacji pożytku publicznego. Takie informacje będą udzielane także podczas spotkań w galeriach handlowych. Można je znaleźć również na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz w wydanej przez magistrat ulotce informacyjnej.
Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Muzyczne wydarzenie sezonu

Na wyjątkowy recital fortepianowy zaprasza 5 kwietnia Płocka Orkiestra Symfoniczna. Przed melomanami wystąpi Soheil Nasseri, …