Zostaniemy właścicielami

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność było jednym z tematów konferencji prasowej kandydatki PiS na prezydenta Płocka, Wioletty Kulpy i wiceministra inwestycji i rozwoju Artura Sobonia.
W konferencji, która odbyła się przy jednym z bloków na ul. Pszczelej, wzięli udział także senator Marek Martynowski i kandydaci PiS na miejskich radnych. – Rząd Mateusza Morawieckiego stawia wysoko w hierarchii swoich działań politykę mieszkaniową. Do tego, aby realizować tę politykę, rząd potrzebuje wiarygodnego partnera w samorządzie – mówił Artur Soboń.
Wiceminister przypomniał, że od nowego roku będzie obowiązywała ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Może ona dotyczyć nawet 2,5 mln Polaków. Artur Soboń mówił, że ta ustawa to odejście od reliktu z okresu PRL-u. Przekształcenie we własność będzie następowało automatycznie, nawet jeśli nie będziemy tym zainteresowani. Ci, którzy chcieliby się szybciej stać właścicielami, mogą liczyć nawet na 60 proc. bonifikaty przy przekształceniu jeśli chodzi o grunty Skarbu Państwa. Bonifikaty terenów należących do samorządów określą one same. Wioletta Kulpa zaznaczyła, że nie przypadkowo spotkanie z dziennikarzami odbywa się przy ul. Pszczelej, bo właśnie w tym regionie Płocka jest najwięcej budynków i gruntów w użytkowaniu wieczystym.
Chcielibyśmy szybko i sprawnie przeprowadzić całą operację z przekształceniami. Kolejny element polityki mieszkaniowej to dopłata do czynszów w programie „Mieszkanie +”. Dajemy możliwość, aby osobom średnio sytuowanym przez 15 lat dopłacać do czynszów – mówił wiceminister. Dodał, że w Płocku trwają procedury dotyczące terenu przy ul. Ostatniej, a należącego do Energi, gdzie miałyby powstać bloki w ramach „Mieszkania +” i że byłoby to ok. 100 mieszkań.
Wielokrotnie zwracaliśmy się do prezydenta Płocka, aby miasto przystąpiło do programu „Mieszkanie +”. Prezydent zaproponował jednak własny program „Mieszkanie na start”. Tyle tylko, że w tym programie są to mieszkania rotacyjne i po 10 latach trzeba je opuścić. Kto będzie inwestował w mieszkanie, którego nie będzie nigdy właścicielem? – pytała Wioletta Kulpa. Kandydatka na prezydenta Płocka mówiła także o problemach mieszkańców bloków przy ul. Żyznej, a Artur Soboń wyraził nadzieję, że te problemy uda się rozwiązać i liczy, że inwestor przedstawi dobre propozycje.
Wiceminister pytany, czy jeśli w Płocku nie wygra PiS, rząd będzie współpracował z samorządem stwierdził, że mieszkania czy drogi nie mają szyldów partyjnych i oczywiście będzie taka współpraca dla dobra mieszkańców. – Mamy najlepszych kandydatów i wierzę, że wygrają. Kandydaci PiS dają gwarancję, że programy rządowe będą konsekwentnie realizowane w samorządach – stwierdził Artur Sonboń.

Zobacz kolejny artykuł

Konwencja wyborcza płockiego PiS

Wicepremier Beata Szydło była gościem konwencji wyborczej płockiego Prawa i Sprawiedliwości. Podczas konwencji zostali przedstawieni …