SLD zaprezentowało kandydatów i program wyborczy

Kampania wyborcza nabiera tempa. Nic dziwnego, wybory samorządowe odbędą się za niespełna miesiąc. Właśnie poznaliśmy kolejnych kandydatów i program wyborczy. Na konferencji prasowej zorganizowanej pod pomnikiem Ludwika Krzywickiego swoją drużynę zaprezentowała przewodnicząca płockich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej Litosława Koper. Na spotkaniu pojawił się również przewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty, który będzie kandydował do sejmiku wojewódzkiego z okręgu płocko-ciechanowskiego. Nie zabrakło happeningu politycznego – pomnik Ludwika Krzywickiego, na którego tle prezentowali się kandydaci, został „ubrany” w koszulkę z napisem „Konstytucja”.
Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem to efekt koalicji SLD ze Stowarzyszeniem TuMy, Partią Zieloni oraz Klubem Niezależnej Myśli Politycznej. Na liście znajdują się również kandydaci niezależni. – Lista Lewicy w Płocku ma charakter koalicyjny i została stworzona ponad podziałami. W naszej drużynie są osoby o lewicowych poglądach, ale również niezwiązane z żadnymi partiami czy ugrupowaniami, ludzie, którzy po prostu chcą działać na rzecz naszego miasta. Nie znajdzie się tu natomiast takich, którzy zmieniają barwy i poglądy zależnie od tego, z której strony akurat wieje wiatr przedwyborczych sondaży – mówiła przewodnicząca płockich struktur SLD Litosława Koper. Wyjaśniła również, dlaczego pomnik Krzywickiego został ubrany w koszulkę z napisem „Konstytucja”. – Samorząd powinien być jak najdalej od wielkiej polityki rozgrywającej się na salach i w kuluarach parlamentu. Tak jak z dala od doraźnej polityki powinna być Konstytucja. Codziennie jednak widzimy i czytamy, że ten, jakże ważny dla każdego z nas dokument, jest bezpardonowo atakowany przez partię rządzącą. Nie omija to także samorządów. Z tego też względu inauguracja kampanii odbyła się przed pomnikiem Ludwika Krzywickiego – Płocczanina związanego z pozytywizmem, a później lewicową myślą polityczną i ekonomiczną. Jak widać, również obrońcę polskiej Konstytucji, który z okazji dzisiejszego spotkania przywdział okolicznościową koszulkę – mówiła.
Przewodnicząca zaprezentowała kandydatów SLD Lewica Razem, którzy będą starali się o mandaty radnych w naszym mieście. „Jedynką” w okręgu nr 1 jest Wojciech Hetkowski, listę w okręgu nr 2 otwiera Bożena Musiał, w okręgu nr 3 Barbara Sokołowska, natomiast w okręgu nr 4 Litosława Koper.
Najważniejsze postulaty programowe zaprezentował Wojciech Hetkowski. Propozycje zostały podzielone na 10 grup. Wśród nich znajdują się postulaty dotyczące ekologii – patrol eko, utworzenie parku centralnego czy zabezpieczenie w budżecie pieniędzy na rozwój i konserwację terenów zielonych. Wojciech Hetkowski mówił także o propozycjach dotyczących powstrzymania niekorzystnych zjawisk demograficznych, czyli starzenia się społeczeństwa oraz wyludniania się miasta. Odpowiedzią na te problemy mają być m.in. mieszkania dla młodych, zwiększenie dostępności do żłobków i przedszkoli, darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich uczniów, finansowanie in vitro, stworzenie systemu sprzyjającemu potencjalnym inwestorom oraz upowszechnienie innowacyjnych systemów kształcenia w płockich szkołach.

Reklama

Ważne miejsce w programie SLD zajmują seniorzy. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, w postulatach znalazły się takie propozycje jak: stworzenie Samorządowego Domu Opieki Społecznej, utworzenie centrów aktywności seniora, realizacja programów „przycisk życia” oraz profilaktycznego „Zdrowie dla Seniora” i poprawa dostępności usług medycznych m.in. poprzez rozbudowę oddziału geriatrii. W zakresie inwestycji miejskich postulaty SLD to m.in. budowa bezkolizyjnego skrzyżowania Trasa Popiełuszki – Wyszogrodzka, trzeciego mostu oraz m.in. 40 mieszkań komunalnych rocznie. W programie SLD znalazły się również postulaty dotyczące rewitalizacji starówki, w tym prace zabezpieczające skarpę oraz przeznaczenie min. 5 procent dochodów własnych na remonty i odbudowę starych mieszkań. W grupach kultura oraz sport i rekreacja kandydaci proponują m.in. zwiększenie finansowania przedsięwzięć poza tzw. „kulturą masową”, wsparcie finansowe dla Biblioteki im. Zielińskich, budowę sali koncertowej, zwiększenie środków finansowych na stypendia dla utalentowanej artystycznie młodzieży, budowę i modernizację obiektów sportowych.
W grupie zdrowie padły takie propozycje jak: rozbudowa i modernizacja Szpitalu Św. Trójcy, wsparcie działań WSzZ w organizacji i funkcjonowaniu oddziału onkologicznego, stworzenie programu profilaktycznego ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych, układu krążenia i patologii ciąży, opieka stomatologiczna i pielęgniarska w każdej placówce edukacyjnej. Na liście priorytetów znalazły się także: likwidacja barier architektonicznych, preferencje w przydziałach mieszkań dla osób niepełnosprawnych, bony na bezpłatne świadczenia rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych oraz poprawa relacji z PKN ORLEN i sąsiednimi samorządami.
Na konferencji pojawił się również przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, który podkreślał, że dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej ważniejszy od inwestycji jest człowiek i na tej podstawie tworzone są programy wyborcze. – Gratuluję świetnego programu, którego główną zasadą jest hasło „Więcej inwestycji w człowieka niż w infrastrukturę”. Taką zasadę przyjęliśmy na terenie całego kraju – mówił. – Łącznie SLD razem ze swoimi partnerami wystawia ok. 20 tysięcy kandydatów. Zrobię wszystko, żebyśmy osiągnęli jak najlepszy wynik. Wszyscy członkowie SLD startują w tej chwili w wyborach do sejmiku. Wszyscy. Uznaliśmy, że to jest taki czas, że trzeba położyć wszystkie ręce na pokład. Życzę szczęścia, bo szczęście jest nam potrzebne. Wierzę w Sojusz Lewicy Demokratycznej i wierzę w naszych partnerów. SLD to jedyna partia w Europie, która pozostając poza parlamentem, dosyć stabilnie, od pół roku plasuje się w sondażach na trzecim miejscu. Trzymam za was, za siebie, czyli za nas kciuki, a za Płock bardzo – mówił Włodzimierz Czarzasty.

Eliza Kinalska
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Profesjonalni i solidni, czyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do powiatu płockiego w okręgu nr 1

Okręg nr 1 obejmuje gminy: Brudzeń Duży, Stara Biała. Pełna lista kandydatów Prawa i Sprawiedliwości …