Są już pierwsi radni

Znani są już wszyscy kandydaci chcący zostać radnymi na Mazowszu Płockim w zbliżających się wyborach samorządowych. W niektórych okręgach mieszkańcy nie będą w ogóle wybierać radnych miejskich czy gminnych, a to dlatego, że zgłosił się tylko jeden kandydat i już teraz może cieszyć się z mandatu radnego.
W powiecie płockim o wybór do rady powiatu ubiega się 138 kandydatów. Do zdobycia są 23 mandaty w sześciu okręgach. Zarejestrowały się cztery komitety wyborcze. Po 35 kandydatów wystawiają komitety PSL, PiS i Wybory Samorządowe 2018, a 33 komitet Nasza gmina, nasz powiat.

W gminach powiatu płockiego
Jeśli chodzi o gminy w powiecie płockim to najwięcej, bo aż 11 komitetów zarejestrowało się w gminie Radzanowo. Ale w Radzanowie sytuacja jest dość specyficzna. Jest najwięcej komitetów, ale najmniej kandydatów do rady, bo tylko 27. Jest też tylko jeden komitet, który zarejestrował listę, na której jest więcej niż 10 kandydatów. To KWW Gmina Razem – 13 kandydatów. W Radzanowie jest też już trzech wybranych radnych. To Robert Kozłowski z Gmina Razem (okręg nr 7 Brochocin, Brochocinek), Jacek Szymański z KWW Płomyk (okręg nr 12 Juryszewo, Wodzymin, Ślepkowo Królewskie) i Kazimierz Gajewski z Gminy Razem (okręg nr 13 Chomętowo, Białkowo, Szczytno). Ci kandydaci nie mają rywali, więc już teraz zdobyli mandat.
Po 10 komitetów zostało zarejestrowanych w Gąbinie, Starej Białej i Staroźrebach. W Gąbinie tylko dwa komitety zarejestrowały listy, na których jest więcej niż 10 radnych – KWW Nasze Miasto i Gmina Gąbin – 14 oraz KWW Lepsze Miasto i Gmina Gąbin – 11. Wyborów do rady miasta i gminy nie będzie w okręgu nr 3 (część Gąbina). Tam mandat zdobył już Leszek Fortuński z Nasze Miasto i Gmina Gąbin.
W Starej Białej o pełną pulę, czyli 15 miejsc w radzie gminy walczy KWW Stara Biała 2018, wystawiający właśnie 15 kandydatów. O jednego mniej ma na listach KWW Adam Pawłowski – Razem zmieniamy gminę. W Staroźrebach 14 radnych wystawił komitet PSL, a 11 KWW Wybory Samorządowe 2018. Radnych gminnych nie będą mieszkańcy wybierać w okręgu nr 12 (część Staroźreb). Tam mandat już zdobył Krzysztof Kowalak z KWW Mieszkańcy Staroźreb.
Po dziewięć komitetów wyborczych zostało zarejestrowanych w Bielsku i Wyszogrodzie. W Bielsku kandydatów na 15 radnych wystawia KWW Gmina Bielsk Wspólnie, a 13 komitet PiS. Za to w Wyszogrodzie szykuje się pasjonująca walka wyborcza. Tutaj zgłoszono najwięcej kandydatów do 15-osobowej Rady Gminy i Miasta, bo aż 65. Jednak tylko jeden komitet zgłosił 15 kandydatów. To KWW Iwona Gortat Uczciwa szansa rozwoju. 14 kandydatów ma komitet PSL, 11 KWW Nasza Ojczyzna – Wyszogród, 10 KWW Jacek Janczak – Najlepszy Wybór. Mieszkańcy miasta i gminy będą mieli z kogo wybierać, bo w jednym okręgu jest aż sześciu kandydatów na jedno miejsce, a w siedmiu po pięciu.
Osiem komitetów jest w Drobinie. Tutaj po 13 kandydatów do Rady Miasta i Gminy wystawiły komitety PiS i PSL, a 11 KWW Sławomir Wiśniewski – Wspólny Cel. W okręgu nr 6 (Cieśle, Kuchary, Dobrosielice I i II, Nowa Wieś, Siemki) mandat zdobył już Ireneusz Zajączkowski z komitetu PSL. Siedem komitetów jest w Łącku, ale tylko jeden – KWW Pójdźmy Razem – wystawia 15 kandydatów.

Reklama

Po pięć komitetów zostało zarejestrowanych w gminach Brudzeń Duży, Nowy Duninów i Słupno. W Brudzeniu Dużym 15 kandydatów jest na liście komitetu PSL, 14 na liście KWW Brudzeń Duży 2018 i 10 na liście KWW Henryka Kisielewskiego. W Nowym Duninowie tylko KWW wystawia listę z 15 kandydatami. W gminie w trzech okręgach znani są już radni kadencji 2018-2023. W okręgu nr 7 (Trzciano, Jeżewo) to Dariusz Zajączkowski, w okręgu nr 11 (część Brwilna Dolnego) to Małgorzata Kuczkowska i w okręgu nr 14 (Popłacin) to Krzysztof Olewnik. Wszyscy są z KWW Nasza Gmina Nowy Duninów. Z kolei w Słupnie 15 kandydatów do obsadzenia rady ma KW Stowarzyszenia „Nasza gmina Słupno”. W Słupnie mandat radnych właśnie z tego komitetu zdobyli już Jarosław Śliwiński (okręg nr 3 Liszyno) i Janusz Szenk (okręg nr 4 Wykowo). Obaj to obecni radni.
Cztery komitety zostały zarejestrowane w Bodzanowie i Bulkowie. W Bodzanowie po 15 kandydatów wystawiają komitet PSL i KWW Nasza Gmina Bodzanów. W Bulkowie 15 kandydatów na liście komitetu obecnego wójta – KWW Gabriela Graczyka „razem dla Bulkowa” i 13 na liście komitetu PSL. W gminie Bulkowo mandat zdobył już Andrzej Cytacki z komitetu wójta (okręg nr 13 Gocłowo, Nowy Podleck).
Trzy komitety są w gminach Mała Wieś i Słubice. W Małej Wsi 15 kandydatów jest na liście komitetu PSL, 13 na liście KWW Nasza gmina Mała Wieś i 11 na liście KWW Dobra Zmiana. W Słubicach po 14 kandydatów wystawiają komitety PSL i PiS, a 13 KWW Z Ludźmi dla Ludzi.

W powiecie sierpeckim
W powiecie sierpeckim o 17 miejsc do rady powiatu ubiega się 127 kandydatów. Zarejestrowanych zostało sześć komitetów wyborczych. Po 25 kandydatów wystawiają PiS, PSL, SLD-Lewica Razem, KWW Inicjatywa Samorządowa, 19 KWW Wspólnota Samorządowa Wyborców, a 8 tylko w okręgu obejmującym Sierpc KWW J. Perzyńskiego „Dla przyszłości Sierpca”.
W samym Sierpcu zarejestrowało się 10 komitetów. 15 kandydatów jest na liście obecnego burmistrza KWW J. Perzyńskiego „Dla przyszłości Sierpca”, a 11 na liście PiS. Po osiem komitetów jest w gminach Szczutowo i Zawidz. W Szczutowie 13 kandydatów jest na liście KWW Dariusza Lazarowskiego, 12 na liście KWW Kukiz’15 i 10 na liście KWW Niezależni i Samorządni. W Zawidzu o 15 mandatów w radzie gminy ubiega się aż 64 kandydatów – najwięcej ze wszystkich gmin powiatu. O maksymalną stawkę chce walczyć komitet PSL i KWW Dobra Gmina Zawidz, które wystawiają po 15 kandydatów. 14 osób jest na liście KWW Inicjatywa Samorządowa Mieszkańców i 10 na liście komitetu PiS.
Sześć komitetów jest w gminie Sierpc oraz Gozdowo. W gminie Sierpc KWW Porozumienie Niezależnych Samorządowców ma 15 kandydatów, a komitet PSL 13. W Gozdowie KWW nasza gmina Gozdowo Wspólna Sprawa wystawia 15 kandydatów, a PSL 12. Pięć komitetów jest zarejestrowanych w gminie Rościszewo. Komitet PSL wystawił 15 kandydatów, a PiS 12. W tej gminie mandat w okręgu nr 3 (część Rościszewa) zdobył już Grzegorz Domański, a w okręgu nr 10 (Łukomie, Łukomie Kolonia) Jan Skirzyński – obaj z komitetu PSL. W gminie Mochowo są cztery komitety. Pełną listę 15 kandydatów wystawia PSL, 13 PiS, a 10 KWW Inicjatywa Samorządowa Mieszkańców.

W powiecie gostynińskim
W powiecie gostynińskim o 17 mandatów w radzie powiatu chce walczyć 81 kandydatów. Z czterech zarejestrowanych komitetów 22 kandydatów wystawia KW Siemowit IV, po 21 PiS i PSL, 17 KW Inicjatywa dla Gostynina.
W Gostyninie o miejsca w miejskiej radzie walczą kandydaci czterech komitetów. 15 wystawił PiS i KW Inicjatywa dla Gostynina, 14 PSL, a 11 KW Gostynińska Wspólnota Samorządowa.
Sześć komitetów jest w mieście i gminie Sanniki. Komitet PSL wystawił 15 kandydatów, a KWW Gabriel Wieczorek 11. Po pięć komitetów jest w gminach Gostynin, Szczawin Kościelny i Pacyna. W gminie Gostynin 14 kandydatów ma na liście komitet PiS, a 12 PSL. W Szczawinie Kościelnym PSL wystawił 15 kandydatów, a KWW Barbara Stępniak 11. W Pacynie KWW Wspólna gmina – wspólna sprawa ma 14 kandydatów, a KWW Magdalena Durka – 10. W Pacynie mandaty mają już w kieszeni Mariola Rębowska (okręg nr 1 m.in. Anatolin, Wola Pacyńska) i Agnieszka Zgieb (okręg nr 2 Podczachy).

(gsz)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Profesjonalni i solidni, czyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do powiatu płockiego w okręgu nr 1

Okręg nr 1 obejmuje gminy: Brudzeń Duży, Stara Biała. Pełna lista kandydatów Prawa i Sprawiedliwości …