Pomysły ludowców na inwestycje

Płoccy ludowcy przedstawili kolejne 20 konkretów dla Płocka. Tym razem kandydaci PSL-u skupili się na planach inwestycyjnych. Wśród nich znalazły się m.in. stadion dla nafciarzy, modernizacja „Kobylanki”, budowa sali koncertowej, domu seniora oraz kompleksu basenów odkrytych.
Kandydat na prezydenta Płocka z ramienia PSL Tomasz Kominek zapewniał, że wszystkie projekty inwestycyjne zaprezentowane na konferencji to efekty wsłuchiwania się w głosy mieszkańców. – Są to dobre i trafne pomysły, wizje i koncepcje. To nie my je odkryliśmy, wsłuchujemy się w to, co mówią mieszkańcy, z czym mieszkańcy do nas przychodzą – mówił. Podkreślił też, że wszystkie propozycje zostały dogłębnie przeanalizowane pod kątem finansowym. – Chodzi o to, aby w programie znalazły się konkretne, realne rzeczy do realizacji w najbliższych latach. Te konkrety, które omawiamy, są to działania zaplanowane na dwie najbliższe kadencje, czyli na 10 lat. To nie są jedyne pomysły, które chcielibyśmy zrealizować. Przedstawiane przez nas inwestycje to te, o które najbardziej zabiegali mieszkańcy miasta i które są możliwe do zrealizowania, biorąc pod uwagę możliwości budżetowe miasta – dodał.
Wśród propozycji Polskiego Stronnictwa Ludowego znalazł się sztandarowy projekt radnego Michała Sosnowskiego, czyli nowy stadion Wisły Płock. – Ten konkret musiał się pojawić na tej liście, bo to my jako pierwsi mówiliśmy o potrzebie budowy nowego stadionu. Od tego momentu minęło 5 lat, w trakcie których przygotowano koncepcję i skonsultowano ją ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, zabezpieczono pierwsze 80 mln zł w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Ale ostatnio znowu mamy przestój, jeżeli chodzi o tę sprawę. Ciągle przesuwane są terminy ogłoszenia przetargu. Upominamy się o dotrzymanie obietnic, które zostały wielokrotnie złożone – mówił Michał Sosnowski.
Konkrety zaprezentowane przez kandydatów PSL-u dotyczą zarówno inwestycji o charakterze rekreacyjnym, jak również ważnych społecznie przedsięwzięć. Ludowcy mają w planach m.in. zbudowanie toru wyścigowego, parku centralnego, który miał powstać przy Nowym Rynku, a także kompleksu odkrytych basenów. Swoje miejsce na liście inwestycji znalazła również modernizacja basenu „Kobylanka”, który miałby stać się pływalnią na miarę XXI wieku. Ludowcy podkreślali, że od wielu lat istnieje projekt modernizacji opiewający na 33 mln złotych, który można by było zrealizować poprzez spółkę Inwestycje Miejskie. Podczas konferencji kandydaci przedstawili również plany dotyczące utworzenia całorocznego toru saneczkowo-bobslejowego oraz przeniesienia strzelnicy w inną lokalizację, gdyż obecnie stanowi ona uciążliwość zarówno dla mieszkańców okolicznych osiedli, jak również dla mieszkających w zoo zwierząt.

Reklama

Ludowcy przedstawili również ważne społecznie inwestycje, które powinny zostać zrealizowane w najbliższych latach. Ich celem jest stworzenie Domu Seniora oraz Domu dla Autyzmu, gdzie dzieci dotknięte tą chorobą oraz ich rodzice otrzymaliby profesjonalne wsparcie. Na ich liście znalazł się także postulat stworzenia nowych żłobków, w szczególności na Winiarach i na Skarpie, gdzie obecnie nie ma ani jednej placówki miejskiej tego typu. Ważnym przedsięwzięciem, które chcą zrealizować, jest modernizacja szpitala miejskiego, w tym doposażenie wszystkich oddziałów. Jak podkreślają, jest to duża inwestycja, ale bardzo potrzebna i należy ją przeprowadzić jak najszybciej. Wśród zaprezentowanych konkretów znalazła się również szeroko komentowana w ostatnim czasie sala koncertowa. – Wśród konkretów są duże inwestycje, takie jak sala koncertowa. Według analiz jej wybudowanie może kosztować nawet 300 milionów złotych. Warto pomyśleć o tym, aby salę wybudować przy teatrze, tam, gdzie teraz znajduje się wewnętrzny parking dla pracowników. Znacząco obniży to koszty i inwestycja ta stanie się realna, na taki wydatek będzie nas stać. W tej kwestii chcemy współpracować z samorządem województwa mazowieckiego – mówił Tomasz Kominek.
Wśród propozycji ludowców pojawiły się także m.in. winda na nowe nabrzeże, dwupoziomowe rondo Wojska Polskiego, kładka pieszo-rowerowa na starym moście, program naprawy osiedlowych chodników oraz kontynuacja programu rower miejski.

tekst i fot. Eliza Kinalska

Zobacz kolejny artykuł

Profesjonalni i solidni, czyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do powiatu płockiego w okręgu nr 1

Okręg nr 1 obejmuje gminy: Brudzeń Duży, Stara Biała. Pełna lista kandydatów Prawa i Sprawiedliwości …