Liderzy Koalicji Obywatelskiej w Płocku

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka spotkali się w Płocku z kandydatami Koalicji Obywatelskiej na radnych miejskich oraz kandydatem KO na prezydenta miasta Andrzejem Nowakowskim.
Podczas krótkiej konferencji prasowej mówili o programie wyborczym przed październikowymi wyborami samorządowymi, ale odnieśli się też do planów związanych z przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.
Goście odwiedzili między innymi płocką Katedrę, bulwary nad Wisłą, centrum aktywności seniora, budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz odnowioną aleję Roguckiego. – W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku dwa boiska i halę sportową. W tym roku też oddamy do użytku dwa kolejne boiska szkolne, budowana jest także hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 18. Te wszystkie projekty mogłyby być dofinansowane przez rząd. Staraliśmy się o takie dofinansowanie, ale go nie uzyskaliśmy. Natomiast wcześniej zbudowaliśmy sześć Orlików, które powstały dzięki wsparciu finansowemu ze strony rządu i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Od trzech lat regularnie też składamy wnioski o dofinansowanie remontów i przebudowy dróg lokalnych, ale żadnego wsparcia ze strony rządu nie dostajemy. Realizujemy natomiast wiele projektów przy wsparciu funduszy unijnych – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Lider PO Grzegorz Schetyna zwraca uwagę, że każdy samorząd jest rozliczany z tego, co zrobił. – Ze smutkiem przyjmujemy informacje, że nie ma wsparcia rządowego dla inwestycji, które służą mieszkańcom, takich jak infrastruktura sportowa czy drogi lokalne. To się musi dziać przy udziale rządu i poszczególnych ministerstw. Od 2007 roku w każdym budżecie realizowaliśmy projekty, w których inżynieria finansowa była wspólna. Chcę powiedzieć, że wrócimy do takiego sposobu myślenia. Jestem przekonany, że jedną z pierwszych decyzji, po wyborach w 2019 roku będzie korekta budżetu na rok 2020 oraz pokazanie dobrej współpracy między rządem i samorządem – mówi Grzegorz Schetyna.

Reklama

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zwraca uwagę na wydatki samorządów związane między innymi z reformą edukacji. – Nie może być tak, że samorządom zleca się zadania do wykonania i nie przekazuje na ten cel pieniędzy. Nie można też zabierać samorządom ich kompetencji. Jesteśmy za tym, żeby zorganizować szkołę przyjazną dziecku, ale również taką, do której budżet państwa dokłada się na zasadzie złotówka do złotówki ze strony rządu i samorządu. Edukacja ma służyć wyrównywaniu szans i osiągania sukcesów przez dzieci i młodzież. Edukacja jest jednym z najważniejszych punktów „sześciopaku” Koalicji Obywatelskiej na najbliższy rok – mówi Katarzyna Lubnauer.
Barbara Nowacka zwraca uwagę na politykę senioralną. – Ważne jest, by samorządy dbały o wszystkich mieszkańców, tak żeby nikt nie czuł się wykluczony. To co zobaczyliśmy w domu seniora w Płocku to dobry przykład inwestycji w politykę senioralną. Podczas tej wizyty przekonaliśmy się, jak może wyglądać Polska dobrze zarządzana, tak jak robi to pan Nowakowski, a jak może być, gdy Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę. Już dziś pan prezydent zwraca uwagę, że nie dostaje dofinansowania ze strony rządu do dróg czy infrastruktury drogowej tylko dlatego, że nie jest powiązany z PiS-em. Argumenty, że zabrakło pieniędzy akurat dla Płocka są zwyczajnie śmieszne. Koalicja Obywatelska gwarantuje, że zawsze będzie po stronie mieszkanek i mieszkańców i tam gdzie będą potrzebne inwestycje, to pieniądze będą przekazywane. Nie tylko tam gdzie będzie włodarz, który się nam podoba – mówi Barbara Nowacka.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Profesjonalni i solidni, czyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do powiatu płockiego w okręgu nr 1

Okręg nr 1 obejmuje gminy: Brudzeń Duży, Stara Biała. Pełna lista kandydatów Prawa i Sprawiedliwości …