Wysokość 3,4 metra, waga 8 ton: posąg trafi do Płocka

Neptun z Gostynina
To może być jego opus magnum, choć z pewnością nie ostatnie. Gostyniński rzeźbiarz Tadeusz Biniewicz pracuje nad nowym pomnikiem, czerpiąc inspiracje ze słynnej statuy Neptuna w Bolonii. W odróżnieniu od oryginału monument powstaje nie z brązu, a granitu, czyli jednego z najbardziej odpornych na zniszczenie i tym samym jednego z najtrudniejszych do rzeźbienia kamieni. To czyni dzieło gostynianina unikalnym w skali ogólnoświatowej.
Boloński posąg Neptuna powstawał w latach 1563-1564, a stworzył go Jean de Boulogne. Autorem projektu jest Tommaso Laureti, który przygotował go na konkurs ogłoszony przez władze Florencji. Pomysł Włocha nie zyskał jednak uznania, w związku z czym zainteresował się nim kardynał Karol Bolomeusz, ściągając go do Bolonii na pamiątkę wybrania nowego papieża Piusa IV.
– Neptun de Boulogne’a – podobnie jak jego kopie, które są m.in. w Kanadzie czy Belgii – to odlewy, natomiast ja będę rzeźbił bezpośrednio w kamieniu i to chyba najtwardszym z dostępnych, czego nie zrobił jeszcze nikt przede mną – wyjaśnia Biniewicz. – Specjalnie na ten cel został sprowadzony z Hiszpanii blisko 40-tonowy granit o wymiarach 3,4/1,8/1,4 metra, bo przed dzisięcioma laty z podobnego wykonałem także pomnik Kazimierza Wielkiego, z którego byłem bardzo zadowolony. Ma drobniutki nasyp i jest zbliżony kolorem do jasnego siwego, dlatego pięknie oddaje rzeźbę. W promieniach słońca, kiedy robią się załamania, świetnie widoczne stają się wszystkie mięśnie, żyły danej postaci, w naturalny sposób wzrasta jej dynamika, „skręcenie ruchu”. To jedne z najważniejszych rzeczy przy ocenie rzeźby, bo tą najważniejszą jest z kolei umiejętność tchnięcia w nią życia. Dlatego w moim Neptunie jest widoczna cała harmonia anatomii człowieka.
To dlatego Biniewicz zrobił w życiu tylko jeden odlew – marszałka Józefa Piłsudskiego.

Michał Michalak

Zobacz kolejny artykuł

Powieść dla wszystkich

Na półkach księgarskich pojawia się coraz więcej książek napisanych przez płocczan. Za kilka tygodni, dokładnie …