Wspomnienia w TNP: Kalaszczyńska i Pszczółkowska

– Do tych spotkań nie szukam ludzi świętych. To, co dzisiaj najważniejsze, to dialog ludzi różnych zawodów, światopoglądów, charakterów i religii. Mieli swoje zdanie, ale potrafili się porozumieć – mówił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, pomysłodawca nowego cyklu „Ludzie dialogu po 1989 roku”. Marzennę Kalaszczyńską, rzecznika osób niepełnosprawnych, prezesa Stowarzyszenia Silni Razem oraz siostrę Helenę Pszczółkowską ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo wspominali przyjaciele i współpracownicy.

Dla Marzeny Kalaszczyńskiej najważniejsza była godność człowieka. Walczyła o to, żeby ludziom potrzebującym pomocy i wsparcia umożliwić lepsze życie. Jako rzecznik osób niepełnosprawnych starała się o miejsca parkingowe, mieszkania, likdwidowanie barier architektonicznych. Pacjentom poddawanym leczeniu onkologicznemu, którzy nie są w stanie wrócić o własnych siłach ze szpitala, organizowała transport. W 1999 roku założyła Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom „Silni Razem”. – Pomysł fundacji zrodził się wśród przyjaciół mamy. Bardzo chciała pomagać. Miała łatwość nawiązywania kontaktów. Była wiarygodna i prawdziwa w tym, co robiła. Znała od podszewki wszystkie niedogodności niepełnosprawnych – opowiadała na spotkaniu Magda Kompińska. – Po wypadku mamy zamieszkała z nami babcia Teresa. Mama nie uważała siebie za nieszczęśliwą, pokiereszowaną przez los. Nasz dom był otwarty dla wszystkich i tolerancyjny.

My do pani Marzenki
– Panią Marzenkę poznałem jeszcze, gdy pracowałem w zakładzie terapii zajęciowej w Borowiczkach – opowiadał rzecznik osób niepełnosprawnych Tomasz Gorczyca. – Potem spotykaliśmy się w biurze rzecznika. Ludzie czekali w kolejce, a gdy chcieliśmy ich przyjąć, wszyscy mówili: „My do pani Marzenki, kiedy przyjdzie?”. Gdy siedziała za biurkiem słuchając problemów, petenci zapominali, że ona sama jest na wózku.
Początki przyjaźni z Marzeną wspominał Zbigniew Kowalski, założyciel i dyrektor artystyczny zespołu „Romen”.

Lena Szatkowska
fot. Maciej Wróbel

Zobacz kolejny artykuł

Natalia Pycek zaśpiewa w finale Zaczarowanej Piosenki

Natalia Pycek, uczennica klasy VIII SP w Maszewie Dużym zaśpiewa w finale wyjątkowego Festiwalu Zaczarowanej …