Wracamy do zasad pracy przychodni stomatologicznej w Sikorzu

Nocna pomoc z przeszkodami
Kilka tygodni temu informowaliśmy, że z bólem zęba w nocy lub święto musimy jechać do Sikorza, bo w Płocku żadna przychodnia nie zdecydowała się podpisać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Okazuje się, że nie wszystkim pacjentom to odpowiada. I to nie tylko ze względu na konieczność dojazdów, ale także na zasady, które obowiązują.
Pogotowie stomatologiczne rządzi się swoimi prawami. Pacjent powinien korzystać z przychodni zdrowia, a z usług pomocy doraźnej tylko w wyjątkowych przypadkach. Niestety zęby mają to do siebie, że najbardziej bolą wtedy, gdy gabinety stomatologiczne są zamknięte, czyli w nocy lub w święta.
Warto więc wiedzieć, że katalog świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej obejmuje tylko niezbędne świadczenia. W gabinecie pracującym w niedzielę lub święto można liczyć na takie usługi jak: znieczulenie miejscowe powierzchniowe, miejscowe nasiękowe, przewodowe wewnątrzustne w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi; badanie żywotności zęba; wykonanie RTG zdjęcia wewnątrzustnego w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi; opatrunek leczniczy w zębie mlecznym i stałym; trepanacja i dewitalizacja zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem; czasowe wypełnienie kanału; płukanie martwego kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku; unieruchomienie zębów ligaturą drucianą; usunięcie zęba jednokorzeniowego, wielokorzeniowego, chirurgiczne usunięcie zęba, chirurgiczne zaopatrzenie małej rany włącznie z założeniem szwu; założenie opatrunku chirurgicznego; nacięcie ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem; tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki lub szczęk; repozycja i unieruchomienie zwichnięcia żuchwy. Te ostatnie muszą być oczywiście wykonane przez lekarza chirurga.
Większość pacjentów korzystających z usług stomatologicznych leczy się prywatnie, płacąc spore pieniądze. Niestety, opieka refundowana przez NFZ jest niewielka i można z niej skorzystać ograniczoną ilość razy.

Zobacz kolejny artykuł

Wolontariuszka z Płocka o swojej misji we Włoszech

2 lata w Neapolu Pragnienie pomocy drugiemu człowiekowi rodzi się gdzieś w głębi serca. Potrzebującym …