fot. Blanka Stanuszkiewicz-Cegłowska

Wiślany zalew harcerzy

Za nami jedna z największych imprez harcerskich w naszym regionie. Mowa o Ogólnopolskim Harcerskim Rajdzie „Wisła” 2016. W tym roku na 7 przygotowanych trasach specjalne zadania sprawdzające harcerską wiedzę i umiejętności rozwiązywało 65 patroli z Chorągwi Mazowieckiej, Łódzkiej, Warmińsko-Mazurskiej. Nie brakowało małych zuchów i doświadczonej starszyzny. W sumie na rajdzie spotkało się ponad 800 osób.
Organizatorzy rajdu pomyśleli o tym, by szlaki prowadziły m.in. przez Płock. Dzięki temu harcerze i instruktorzy mogli poznać ważne, a jednocześnie atrakcyjne miejsca miasta – siedziby Chorągwi Mazowieckiej. Na starówce spotkaliśmy patrol z Wyszogrodu. – Dzięki trasie, którą wybraliśmy, cofnęliśmy się do czasów PRL-u. Dostaliśmy kartki na wrzątek i na papier toaletowy. Jeśli je zgubimy, nic nie dostaniemy. Nie będzie też dziś ciepłej kolacji – tłumaczą harcerki z trzech drużyn: 431. Drużyny Harcerskiej „Rwące Potoki”, 430. Drużyny Starszoharcerskiej „Dzikie wodospady” i 433. Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej „Bagatela”, działających przy szkołach podstawowej, liceum i gimnazjum w Wyszogrodzie.
W sumie w ciągu dwóch rajdowych dni drużyny miały do przejścia z Płocka do stanicy harcerskiej w Gorzewie 22 km i to z ciężkimi plecakami. To jednak żadne wyzwanie. – Rajd „Wisła” ma swój klimat. Łączy ludzi o wspólnych pasjach. Nawet najmłodszych uczestników uczy obycia w kontaktach międzyludzkich, a przede wszystkim zaradności – zapewniają dziewczyny. Ewelina Stelmach, Anna Majewska, Marta Zientara, Kamila Pawlak i Martyna Duch z harcerstwem związane są od podstawówki. Przez 7 lat harcerstwo zdążyło wejść im w krew. Uczestniczą w zbiórkach, rajdach, obozach, kursach ratownictwa czy obecnie wychowawczych. W tym wachlarzu rajd „Wisła” zajmuje jednak szczególne miejsce. Po każdej edycji jest co wspominać. A do tego systematycznie poszerza się krąg przyjaciół. Rok temu harcerski z Wyszogrodu zajęły na „Wiśle” drugie miejsce i wygrały kuchenkę gazową. Tym razem ruszyły w trasę w 19-osobowym składzie.
Trasę, którą wybrały wyszogrodzkie drużyny, przygotował płocki Szczep Harcerski Fortes. – Postawiliśmy na fabułę z lat PRL-u, głównie na lata 70. i późniejsze. Mamy dla patroli pamiętne kartki, ale rzucili też pomarańcze. Każdy uczestnik dostaje coś na starcie. Co jeszcze? Przygotowaliśmy zabawy z tamtych lat, np. grę w kapsle, skakanie w gumę – wymienia Magdalena Banasiak z 202. Grunwaldzkiej DH.
Harcerze przed przygotowaniem tej trasy przeprowadzili wywiad ze swoimi rodzicami. Klimat PRL-u zainteresował aż 14 patroli, które zdecydowały się właśnie na trasę „Z plecakiem przez lata siedemdziesiąte”.
Program tegorocznego rajdu przypominał też m.in. o 70-leciu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. O historii zespołu opowiadał podczas sobotniego ogniska w Gorzewie dh. pwd. Tadeusz Milke. Z kolei harcerze z zespołu w tańcu i piosence pokazali, że pięknie pielęgnują 70-letnią tradycję.
– Zakończeniem ogniska w Stanicy Harcerskiej w Gorzewie było ogniobranie. Każdy uczestnik rajdu trzymał w dłoni światełko zapalone przez komendantów tras od płonących pochodni. Ułożono z nich napis: „70 lat Dzieci Płocka”. Rozświetlił mrok nocy, dając poczucie więzi w wielkiej harcerskiej rodzinie – zaznacza hm. Michał Bagiński, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.
Na niedzielnym apelu podsumowującym rajd spotkało się ponad osiemset osób – uczestników i obsługi tras. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. przedstawiciele władz naczelnych ZHP, Marlena Mazurska – kierownik Delegatury w Płocku Urzędu Wojewódzkiego, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Ewa Pietrzak – pełnomocnik Prezydenta Płocka ds. Organizacji Pozarządowych, wójtowie: Łącka – Zbigniew Białecki oraz Gostynina – Edmund Zieliński, przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz inni przyjaciele rajdu.
Wręczono też najlepszym drużynom nagrody. M. in. na trasie „Z plecakiem przez lata siedemdziesiąte” pierwsze miejsce i Puchar Prezydenta Miasta Płocka zdobyła 99 Drużyna Starszoharcerska „Chaos” w Bodzanowie. 430 Drużyna Harcerska „Dzikie Wodospady” w Wyszogrodzie uplasowała się na miejscu trzecim. Drużyny z naszego terenu na podium stanęły też na trasie nr 3 „Z biegiem Skry i Wisły”. Pierwsze miejsce i Puchar Starosty Płockiego zdobyła 44 Drużyna Starszoharcerska „Sfora” z Blichowa. Na trasie „Woje Mirmiła” wygrała 2 Mazowiecka Drużyna Harcerska „Braterstwo Wilków” z Hufca ZHP Płock.
W klasyfikacji generalnej hufców pierwsze miejsce zajął i Puchar Naczelnika ZHP zdobył Hufiec ZHP Mazowsze Płock. Za drugie miejsce Puchar Wojewody Mazowieckiego odebrał Hufiec ZHP Ciechanów i na trzecim miejscu znalazł się zdobywca Pucharu Marszałka Województwa Mazowieckiego – Hufiec ZHP Sochaczew. Specjalną nagrodę 39. Harcerskiego Rajdu „Wisła 2016” dla najmłodszego uczestnika rajdu, ufundowaną przez Komendanta Rajdu, otrzymał kilkuletni Janek Kuciapski. Organizatorzy zapraszają już dziś na przyszłoroczny jubileuszowy 40. Ogólnopolski Harcerski Rajd „Wisła”.
Blanka Stanuszkiewicz-Cegłowska

Zobacz kolejny artykuł

Powieść dla wszystkich

Na półkach księgarskich pojawia się coraz więcej książek napisanych przez płocczan. Za kilka tygodni, dokładnie …