Z ulic Płocka znikają kolejne drzewa

Bardzo dużo w ostatnim czasie mówi się o wycinaniu drzew. Nasz czytelnik, mieszkaniec osiedla Kochanowskiego, także bije na alarm.
– Spółdzielnia za zgodą Urzędu Miasta wycina zdrowe, duże drzewa z ulic. Nie ma już drzewa miedzy innymi przy ul. Obrońców Westerplatte 2/1. Na pytanie dlaczego, usłyszałem odpowiedź, że ono rosło przy parkingu, co jest nieprawdą, bo było w pasie zieleni. Wycinane są drzewa przy przedszkolu oraz na stadionie miejskim. Każde z nich miało sporą średnicę, a pozostałości świadczą, że były zdrowe – wyjaśnia swoje zaniepokojenie.
Dla wielu mieszkańców Płocka, do których stale docierają ostrzeżenia przed zanieczyszczonym powietrzem, jest to katastrofa. – Tymczasem sam widziałem, prezydent uspokajał w telewizji, że w tym miejscu zostaną zasadzone nowe drzewa. Tylko że kiedy one urosną, nas już nie będzie na świecie – dodaje.
Wydanie zgody na wycinkę drzew na osiedlu Kochanowskiego Urząd Miasta Płocka usprawiedliwia przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wynika z nich, że spółdzielnie i wspólnoty mają obowiązek składania wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie (wycięcie i przesadzenie) drzew o obwodzie pnia mierzonego na wysokości 50 cm.
I wylicza: powyżej 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, powyżej 65 cm – kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, powyżej 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew (w tym również żywotników w formie drzewiastej, świerków, jodeł, sosen).

Zobacz kolejny artykuł

Śnięte ryby w Starym Kamieniu

Czytelniczka zaalarmowała nas o śmierdzącym problemie mieszkańców miejscowości Stary Kamień (gm. Gąbin). W pobliskim stawie …

Wysokość 3,4 metra, waga 8 ton: posąg trafi do Płocka

Neptun z Gostynina To może być jego opus magnum, choć z pewnością nie ostatnie. Gostyniński …