Najnowsze informacje

Tabliczka odmłodzi Wodociągi Płockie?

Niecodziennego odkrycia dokonali robotnicy pracujący przy wzmacnianiu fundamentów Wieży Ciśnień. Odnaleźli miedzianą tabliczkę z tekstem w języku rosyjskim. Z treści tekstu wynika, że budowa Wieży Ciśnień rozpoczęła się 14/26 maja 1894 roku. Odkrycie może o dwa lata odmłodzić Wodociągi Płockie. Na przyszły rok spółka zaplanowała jubileusz 120-lecia swojego istnienia.
Tabliczkę można uznać za mikołajkowy prezent dla właścicieli, czyli Wodociągów Płockich oraz wykonawców remontu obiektu. Robotnicy znaleźli ją we wtorek, 6 grudnia rano. Była zamurowana w fundamentach. Tabliczka znajdowała się w szklanym słoiczku wypełnionym żółtym płynem. Dwie daty (14 i 26 maja) to stosowana w zaborze rosyjskim praktyka ich zapisywania, jednocześnie według kalendarza gregoriańskiego i juliańskiego.
– Fundamenty Wieży Ciśnień są ośmiokątne. Słoiczek ze zrolowaną tabliczką był wmurowany w ich północnej części. To świadczy, że wieży nie budowali Polacy. W naszej tradycji takie pamiątki zawsze były wmurowywane w południowo-wschodniej części fundamentów – mówi nadzorujący prace Krzysztof Kamiński. – Nigdy wcześniej nie udało się nam odnaleźć tak dobrze zachowanej pamiątki pozostawionej przez budowniczych.
Teraz mamy już pewność, że Wieża Ciśnień została wybudowana pod koniec dziewiętnastego wieku. Jednak data 1984 r. może mieć duże znaczenie dla historii Wodociągów Płockich. Z dotychczas znanych dokumentów wynikało, że budowa systemu wodociągów rozpoczęła się o dwa lata wcześniej, czyli w 1892 roku. Oczywiście wieża była tylko jednym z elementów systemu.
– W przyszłym roku będzie jubileusz 120-lecia naszej spółki. Przygotowujemy się do tego wydarzenia. Także w przyszłym roku chcemy zacząć kampanię związaną z Wieżą Ciśnień, która jest symbolem Wodociągów Płockich. Rozpoczyna się jej zabezpieczenie i modernizacja – mówi rzecznik prasowy Wodociągów Płockich Justyna Piotrowicz.
Na razie spółka nie chce zdradzać planów związanych z przeznaczeniem zabytkowego obiektu na Placu Dąbrowskiego. Skupia się na przywróceniu mu dawnego blasku: – W przyszłorocznym budżecie spółki jest zapisany 1 milion złotych na modernizację wieży – dodaje Justyna Piotrowicz.
W odnowieniu obiektu chce również pomóc Urząd Miasta: – Nie było na co czekać. Wieża Ciśnień to zabytek, który do dziś straszy, zamiast być symbolem miasta. Wspólnie z Wodociągami podjęliśmy decyzję o jej remoncie. Spółka wygospodarowała 1 mln złotych z własnych środków, kolejny 1 milion złotych dołożymy z budżetu miasta. Może nie starczy to na całość remontu, ale wystarczy, żeby w przyszłym roku obiekt wyglądał inaczej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Prezydent Płocka, podobnie jak przedstawiciele Wodociągów Płockich, nie chce na razie przesądzać, co w odnowionej Wieży Ciśnień się znajdzie: – Powinna to być jakaś instytucja o charakterze kulturalnym. Być może muzeum wodociągów. Pozostaje jeszcze otwarty aspekt wykorzystania obiektu do zlokalizowania w nim kawiarni bądź restauracji. Wyremontowana i ciekawie oświetlona wieża może być atrakcją turystyczną – dodaje Andrzej Nowakowski.
Wieża Ciśnień jeszcze przed II wojną światową przestała pełnić swoją funkcję. Były tam mieszkania. Po wojnie między innymi warsztaty, a nawet galeria sztuki. Od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku obiekt stoi pusty. Plany remontu są realizowane dopiero teraz. W przyszłym roku Wodociągi planują między innymi wykonać nowych dach, schody oraz stropy.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

O legionistach i 11 listopada

Najnowszy numer czasopisma „Nasze Korzenie” Muzeum Mazowieckiego przynosi wiele ważnych informacji przypominających wkład Mazowszan w …

45 lat Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach

Rozmowa ze Stanisławem Kwiatkowskim dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Jest pan mentalnie już gotowy …