Święta w Zakładzie Karnym będą smutne

Choinka, wigilijne potrawy, rodzinna, świąteczna atmosfera, życzenia i prezenty pod choinką – to najkrótszy opis tego, co czeka nas już za kilka chwil. Bo święta Bożego Narodzenia to dni, które spędza się z najbliższymi, w gronie rodzinnym, kiedy jest czas na rozmowy, wspomnienia i radość, że jesteśmy razem.
Nie we wszystkich domach święta będą rodzinne i radosne. Nie wszyscy dotrą na wigilijną kolację. Osadzeni w płockim Zakładzie Karnym będą te wyjątkowe dni spędzać pod celą, razem z innymi osadzonymi. Będzie czas na refleksję i rozmyślania, dlaczego wydarzenia tak się potoczyły, że muszą siedzieć za kratami, a nie z najbliższymi.
Dla osadzonych w zakładach karnych, którzy 23 godziny na dobę (jedna godzina przeznaczona jest na spacer) spędzają razem z kolegami pod celą, święta niemal niczym nie będą się różnić od normalnych dni.
W grudniu uczestnicy programu „Poznajemy tradycje świąt Bożego Narodzenia” mają dodatkowe zajęcia plastyczne, przygotowują kartki świąteczne i choinki, nie tylko dla najbliższych. Kilka dni temu wysłuchali koncertu kolędowego Wojciecha Kubiaka, założyciela zespołu Mafia.
W tym czasie jest też możliwość otrzymania dodatkowego widzenia w ramach programu „Rodzina bezpieczna przystań”. Z różnych okazji, choćby walentynek, Dnia Matki, Dnia Dziecka, czy właśnie świąt, przychodzą rodziny z dziećmi na spotkanie z przebywającymi w Zakładzie.
Z osadzonymi spotykam się podczas zajęć plastycznych, na których przygotowują ozdoby świąteczne. Na stolikach leżą kolorowe piórka, koraliki, wstążeczki i szarfy, z których powstaną piękne choinki i kartki świąteczne. Część z nich otrzymają członkowie rodzin. To taka niewielka rzecz, jaką tatusiowie czy mężowie mogą zrobić dla swoich bliskich.

W Wigilię też jest cisza nocna
Leszek siedzi za przynależność do grupy przestępczej, został skazany za przestępstwa gospodarcze.

Jola Marciniak
fot. Eliza Kinalska

Zobacz kolejny artykuł

Pogorzelcy z Białobrzegów

Ogromnej tragedii, jaka dotknęła tę rodzinę, nie da się opisać słowami. Ogień pojawił się w …