Święta w Zakładzie Karnym będą smutne

Choinka, wigilijne potrawy, rodzinna, świąteczna atmosfera, życzenia i prezenty pod choinką – to najkrótszy opis tego, co czeka nas już za kilka chwil. Bo święta Bożego Narodzenia to dni, które spędza się z najbliższymi, w gronie rodzinnym, kiedy jest czas na rozmowy, wspomnienia i radość, że jesteśmy razem.
Nie we wszystkich domach święta będą rodzinne i radosne. Nie wszyscy dotrą na wigilijną kolację. Osadzeni w płockim Zakładzie Karnym będą te wyjątkowe dni spędzać pod celą, razem z innymi osadzonymi. Będzie czas na refleksję i rozmyślania, dlaczego wydarzenia tak się potoczyły, że muszą siedzieć za kratami, a nie z najbliższymi.
Dla osadzonych w zakładach karnych, którzy 23 godziny na dobę (jedna godzina przeznaczona jest na spacer) spędzają razem z kolegami pod celą, święta niemal niczym nie będą się różnić od normalnych dni.
W grudniu uczestnicy programu „Poznajemy tradycje świąt Bożego Narodzenia” mają dodatkowe zajęcia plastyczne, przygotowują kartki świąteczne i choinki, nie tylko dla najbliższych. Kilka dni temu wysłuchali koncertu kolędowego Wojciecha Kubiaka, założyciela zespołu Mafia.
W tym czasie jest też możliwość otrzymania dodatkowego widzenia w ramach programu „Rodzina bezpieczna przystań”. Z różnych okazji, choćby walentynek, Dnia Matki, Dnia Dziecka, czy właśnie świąt, przychodzą rodziny z dziećmi na spotkanie z przebywającymi w Zakładzie.
Z osadzonymi spotykam się podczas zajęć plastycznych, na których przygotowują ozdoby świąteczne. Na stolikach leżą kolorowe piórka, koraliki, wstążeczki i szarfy, z których powstaną piękne choinki i kartki świąteczne. Część z nich otrzymają członkowie rodzin. To taka niewielka rzecz, jaką tatusiowie czy mężowie mogą zrobić dla swoich bliskich.

W Wigilię też jest cisza nocna
Leszek siedzi za przynależność do grupy przestępczej, został skazany za przestępstwa gospodarcze.

Jola Marciniak
fot. Eliza Kinalska

Zobacz kolejny artykuł

Czy będzie nowy żłobek?

Jeszcze tylko do 29 maja spółka gminna Inwestycje Miejskie czeka na oferty od firm budowlanych …