Najnowsze informacje

Remont nowej siedziby POKIS-u dobiega końca

Sala widowiskowa, kinowa, pracownia fotograficzna, studio nagrań. To tylko część pomieszczeń, które są przygotowywane w remontowanym budynku po dawnej Szkole Podstawowej nr 4. Jeszcze w tym roku przeprowadzi się do niego Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.
– Inwestujemy w rozwój Płocka, ale inwestujemy również w rozwój płockiej kultury. – mówił w miniony wtorek, 17 kwietnia na konferencji prasowej o budowie nowej siedziby POKiS-u prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
POKiS dotychczas funkcjonował w dość zniszczonej kamienicy na rogu ul. Sienkiewicza i Tumskiej. Miał tam ograniczone możliwości działania i powierzchnię 600 metrów kwadratowych.
W nowej siedzibie – po dawnej Szkole Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2 przy ul. Jakubowskiego – POKiS będzie miał do dyspozycji dwa tysiące metrów kwadratowych. – POKiS będzie musiał je odpowiednio zagospodarować. To pozwoli lepiej odpowiadać na potrzeby młodzieży i dorosłych – zapowiedział prezydent Andrzej Nowakowski.
Znajdą się w tym miejscu pracownia montażu filmu, „Kino za Rogiem”, pomieszczenia administracyjne, sala nagrań, prób wokalnych, pracownia fotograficzna, sala baletowa z zapleczem, sala dydaktyczna, galeria plastyczna, sala widowiskowa (w miejscu dawnej sali gimnastycznej), a do tego magazyny oraz archiwum.
Na pierwszym piętrze budynku nieprzerwanie funkcjonuje i nadal w tym miejscu pozostanie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2.
Roboty remontowe w budynku przy ulicy Jakubowskiego rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Wykonawcą została firma Jarmar z Łącka. Koszt adaptacji szkoły na POKiS to ponad 4,6 mln zł. Miasto zdobyło dotację unijną na prace adaptacyjne sięgającą prawie 2,43 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Dofinansowanie unijne na całość zadania łącznie z wyposażeniem to prawie 2,8 mln złotych.
Prace budowlane powoli dobiegają końca. Termomodernizację budynku wykonano już w całości, zagospodarowanie terenu od strony południowej w 90 procentach, instalacje elektryczne również w 90 procentach, podobnie ściany i sufity, glazura w sanitariatach – w 95 proc. Zaczął się montaż drzwi oraz wentylacji na sali widowiskowej. – Dzięki przeniesieniu siedziby będziemy mogli poszerzyć naszą ofertę. Zlikwidujemy także bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych, których do końca w obecnej siedzibie nie można było zlikwidować – mówi dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki Radosław Malinowski. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec czerwca tego roku.
Trwają przetargi między innymi na dostarczenie wraz z montażem sprzętu i wyposażenia sali koncertowej, na dostawę sprzętu wraz z montażem do klubu filmowego, wyposażenia studia nagrań, konstrukcji sceny, wyposażenia pracowni foto, czy oświetlenia scenicznego.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Kawaleryjskie tradycje

Stowarzyszenie Jeździeckie im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej Za miesiąc wezmą udział w rekonstrukcji …

Mieszkańcy bloków często zapominają, że wózkownia, to nie rupieciarnia

Jeśli ktoś w jednym bloku mieszka kilkadziesiąt lat, to trudno się dziwić, że zgromadził przez …