Programować może każdy

Otaczający nas świat bardzo szybko się rozwija, a różne komputerowe technologie już od dłuższego czasu wkraczają w nasze codzienne życie. Nic więc dziwnego, że chcemy brać w tych przemianach czynny udział i sami kształtować informatyczną rzeczywistość. A tym właśnie zajmują się programiści.

Na samym początku spieszymy z wyjaśnieniem naszym Czytelnikom, czym tak naprawdę jest programowanie. Jak się okazuje, towarzyszy nam ono każdego dnia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z niego korzystamy. Chociażby w urządzeniu, które posiada prawie każdy z nas – smartfonie i działających na nim mnóstwem różnorodnych aplikacji.
Mówiąc najprościej, programowanie polega na przekładaniu wymagań użytkowników na określony kod. Wychodząc od prostej decyzji, powstaje funkcjonująca aplikacja. Przykładem może być to, w jaki sposób w naszym mieście działa System Roweru Miejskiego, który posiada właśnie swoją aplikację. Powstała ona, aby usprawnić i ułatwić użytkownikom korzystanie z jednośladów.

Koduj w Płocku
Mogłoby się wydawać, że tzw. „koderzy” to osoby, które zdecydowaną większość czasu spędzają przed komputerami, zapominając o całym świecie. Ze stereotypów wyłania nam się postać informatyka żyjącego we własnym świecie i odizolowanego od społeczeństwa.
Nic bardziej mylnego! O tym, że programiści to ludzie ciekawi i posiadający naprawdę wyjątkowe pasje, można się przekonać przychodząc na jedno ze spotkań zatytułowanych „Koduj w Płocku”, które odbywają się właśnie w naszym mieście. Pierwsze miało miejsce w lutym, w Staromiejskim Centrum Biznesu Przetwornia i zgromadziło liczną grupę osób.
Spotkania powstały, aby zrzeszać płocką społeczność informatyczną. – Naszym marzeniem jest wtajemniczenie jak największej liczby osób w arkana programowania i pokazanie, że nie jest to czarna magia, a kodować może każdy, kogo to zainteresuje – wyjaśnia Michał Szafrański, współorganizator i pomysłodawca spotkań. – Celem „Koduj w Płocku” jest integracja programistów z naszego miasta, wymiana doświadczeń i zdobywanie wiedzy. Na cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach poruszymy dwa tematy z obszaru wytwarzaniu oprogramowania i podyskutujemy o nich – dodaje.
W ten sposób spotkać można nie tylko doświadczonych programistów czy kolegów po fachu, ale także ludzi, dla których kodowanie to jedna z wielu (jak się okazuje) pasji.

Teatr, ptaki, podróże…
Tworzenie programów to dla nich sposób na życie lub kolejna ciekawa aktywność. Często tworzą kody, bo po prostu lubią. Na co dzień są studentami, wykładowcami lub biznesmenami. W Płocku mamy naprawę barwną grupę koderów, warto więc opowiedzieć chociaż o niektórych z nich.
Kamil jest studentem płockiej PWSZ związanym z działającym w naszym mieście teatrem Per Se.

Joanna Biała
fot. Tomasz Zalewski

Zobacz kolejny artykuł

Wolontariuszka z Płocka o swojej misji we Włoszech

2 lata w Neapolu Pragnienie pomocy drugiemu człowiekowi rodzi się gdzieś w głębi serca. Potrzebującym …