Potrafimy podzielić się z potrzebującymi

CHARYRATYWNIE
Podczas akcji PCK „Czerwonokrzyska wyprawka dla żaka” udało się przygotować wyprawki dla 75 dzieci

Parlament studentów płockiego Włodkowica i akademickie koło PCK do 6 grudnia prowadzi trzy zbiórki rzeczy dla potrzebujących. Samorząd uczniowski Jagiellonki i szkolne koło PCK właśnie skończyło zbiórkę odzieży dla ubogich i bezdomnych. Płockie PCK zbiera w sklepach żywność dla najbiedniejszych. To tylko niektóre z akcji charytatywnych, które odbywają się w Płocku przed świętami Bożego Narodzenia. Ale są organizowane nie tylko przed świętami, a przedstawiciele instytucji charytatywnych twierdzą, że płocczanie potrafią się dzielić z innymi.
Studenci z Włodkowica zbierają rzeczy dla dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych w Gostyninie, odzież dla osób niepełnosprawnych z DPS–u w Miszewie Murowanym i najpotrzebniejsze rzeczy dla kobiet z płockiej noclegowni. W Jagiellonce zbierano odzież dla bezdomnych, wcześniej sekcja wolontariatu samorządu rozprowadzała specjalne cegiełki na rzecz czternastolatka, który przyszedł na świat z niewykształconymi rękoma i nogami. Sekcje wolontariatu działają w wielu płockich szkołach i aktywnie włączają się w akcje charytatywne. – Myślę, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego – mówi prezydent parlamentu studentów Włodkowica, Karol Krajewski.
– Młodzież też odczuwa potrzebę pomocy innym ludziom.
Od 10 lat działa w Płocku Stowarzyszenie „Silni razem”, które pomaga dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Najpoważniejszą akcją stowarzyszenia jest coroczny koncert charytatywny, podczas którego organizowana jest aukcja dzieł sztuki i zbiórka pieniędzy. W tym roku przyniósł 30 tys. zł. Szefowa „Silnych razem” Marzenna Kalaszczyńska twierdzi, że przy działalności charytatywnej najważniejsze jest zdobycie zaufania i uczciwość. – Zebrane pieniądze muszą iść na deklarowany cel i trzeba się z nich rozliczyć. To podstawa – mówi Marzenna Kalaszczyńska. – Płock jest miastem otwartym na akcje charytatywne. Jeśli robi się poważną akcję, to ludzie się dzielą z innymi. Paradoksalne jest to, że często bardziej ofiarni są ci, którzy mają mało. Może dlatego, że ci biedniejsi bardziej rozumieją tych potrzebujących.
Płocki PCK organizuje w roku cztery–pięć dużych akcji charytatywnych. Najczęściej przedstawicieli PCK można spotkać w sklepach, gdzie zbierają potrzebne rzeczy. Przed świętami jest to żywność, przed rozpoczęciem roku szkolnego, przybory potrzebne do nauki. – Potrzeby są duże i zawsze można powiedzieć, że zebrało się za mało – mówi Danuta Lewandowska z PCK. – Ale nasze akcje się udają, więc można powiedzieć, że płocczanie są charytatywni.
Właściwie permanentną działalność charytatywną przez cały rok prowadzi Caritas Diecezji Płockiej. Caritas tylko w Płocku opiekuje się m.in. domem dziennego pobytu i terapii dla osób z chorobą Alzheimera, domem dla bezdomnych mężczyzn, hospicjum stacjonarnym i domowym, gabinetem rehabilitacji. Przy Caritas działa stołówka społeczna, która wydaje 300 posiłków dziennie i dla ubogich (360 posiłków dziennie). W czasie wakacji Caritas organizuje bezpłatny wypoczynek dla dzieci. A w tym roku rozda najuboższym mieszkańcom diecezji 720 ton żywności, wartej ok. 1,5 mln zł.
Ale ci, którzy prowadzą działalność charytatywną nie zawsze mogą liczyć na życzliwość. – Zdarzają się osoby o bardzo dużych wymaganiach – mówi Marzenna Kalaszczyńska. – Mieliśmy taki przypadek, że zgłosiła się do nas mama z prośbą o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego. I nie była zadowolona z naszej pomocy, bo chciała pojechać do czterogwiazdkowego hotelu ze SPA. Bywają przypadki, że odsyłane są nam pieniądze, bo ktoś uznał, że dostał za mało.
Dyrektor płockiej Caritas ks. Szczepan Bugaj zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jego zdaniem niektórzy obdarowani próbują na tym zarobić. Jako przykład podaje swoich podopiecznych, którzy sprzedają talony na obiady, a sami czekają do godz. 15 na darmową zupę.
GSZ

Zobacz kolejny artykuł

Wysokość 3,4 metra, waga 8 ton: posąg trafi do Płocka

Neptun z Gostynina To może być jego opus magnum, choć z pewnością nie ostatnie. Gostyniński …

Ulica Mickiewicza. Oby taki wypadek nie miał więcej miejsca

Rowerzysta na chodniku Pani Mirosława uważa, że jedną z najładniejszych ulic w Płocku jest ul. …