Polski Czerwony Krzyż apeluje

Zastań Honorowym Dawcą Krwi
Lato to ciężki okres dla stacji krwiodawstwa. Wiele osób wyjeżdża na urlopy, wśród nich są także honorowi dawcy krwi, dlatego też zapasy tego cennego płynu znacznie się kurczą. Jednocześnie letnie miesiące to te, w których zwiększa się liczba wypadków samochodowych. Krwi nie da się wyprodukować, dlatego też Polski Czerwony Krzyż apeluje do wszystkich o jej oddawanie. W okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna.
Kto może zostać honorowym dawcą krwi? Każda osoba, w wieku od 18 do 65 lat, która waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Samo oddawanie krwi nie jest bolesne, wymaga jednak pewnego przygotowania. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Aby móc przystąpić do oddania krwi należy mieć ze sobą dowód osobisty oraz sumiennie wypełnić ankietę o stanie zdrowia. To niezwykle ważne, ponieważ to, co szkodzi nam, może zaszkodzić również biorcy. O tym, czy możemy oddać krew, ostatecznie decyduje lekarz.
Krwiodawcy mogą przy okazji poznać stan swojego zdrowia. Każdy, kto zdecyduje się oddać krew, bezpłatnie otrzyma wyniki swoich badań. Po oddaniu krwi dawcy przysługuje m.in. posiłek regeneracyjny, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, ewentualnie drobne gadżety czy pamiątki, przeważnie propagujące honorowe krwiodawstwo.
Pamiętajmy o tym, że krew jest niezwykle potrzebna, bez niej lekarze nie mogą przeprowadzać wielu skomplikowanych zabiegów. Według statystyk Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA co minutę ktoś w Polsce potrzebuje krwi.
W Płocku krew można oddać przy ul. Medycznej 19. Rejestracja odbywa się w godzinach od 7.00 do 13.00 od poniedziałku do piątku oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 7.00-12.00. (ek)

Zobacz kolejny artykuł

Weronika Kansy – młody naukowiec z Płocka

Niektórzy młodzi ludzie każdą wolną chwilę poświęcają na spotkania ze znajomymi, imprezy, rekreację, udział w …