Płońsk walczy o połączenie

Samorządowcy z Płońska chcą, żeby linia kolejowa łącząca Płock z Modlinem przechodziła przez ich miasto. Tę propozycję poparli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej z regionu płocko-ciechanowskiego.
W listopadzie w Płocku odbyło się spotkanie samorządowców. Rozmawiali o strategii rozwoju Mazowsza. Za jeden z ważnych elementów rozwoju północnej części województwa, obok drogi szybkiego ruchu oraz lotniska w Modlinie, uznano linię kolejową, która połączy Płock z Modlinem właśnie, a dalej z Warszawą. Podróż do Modlina miałaby trwać około 30 minut, a do stolicy około 45 minut. W porównaniu z obecną trasą przez Kutno, na której pociąg z Płocka do Warszawy jedzie ponad dwie godziny, byłoby to szybkie połączenie. W przyszłości, o czym mówi się od kilku lat, trasa Płock – Modlin – Warszawa mogłaby zostać wydłużona do województwa kujawsko-pomorskiego. Już teraz samorząd województwa dysponuje studium wykonalności połączenia kolejowego Płock – Modlin. Dokument zawiera trzy trasy przebiegu torów. Najkrótsza wiedzie przez tereny gmin Mała Wieś i Bodzanów, a następnie w okolicach bazy w Plebance do Płocka. To 68 km. Skoro jest to trasa najkrótsza, to także najtańsza. Według szacunków potrzeba na jej wybudowanie około 1,6 mld złotych.
Kilka dni temu pojawiła się jednak nowa propozycja. Linia kolejowa z Płocka do Modlina miałaby przebiegać przez Płońsk. Za taką wersją są parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej z regionu płocko-ciechanowskiego.
Płońscy samorządowcy przygotowali już petycję do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, podpisało się pod nią blisko 2 tysiące mieszkańców powiatu. Ich zdaniem szybka kolej relacji Płock – Płońsk – Modlin – Warszawa to „unikalna szansa na rozwój w czasach pogłębiającego się kryzysu”.
Do marszałka Struzika trafił także list otwarty w tej sprawie podpisany przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości (senatorów Jana Marię Jackowskiego i Marka Martynowskiego, posłów: Wojciecha Jasińskiego, Roberta Kołakowskiego, Macieja Małeckiego i Marka Opiołę) i Platformy Obywatelskiej (posłankę Elżbietę Gapińską i posła Mirosława Koźlakiewicza). Zwracają oni uwagę, że dzięki nowoczesnemu połączeniu kolejowemu wzrośnie atrakcyjność powiatu w oczach inwestorów.
– Z informacji, jakie otrzymałem z Płońska, wynika, że wydłużenie trasy nie wpłynie znacząco na czas podróży. Trudno jednak na razie powiedzieć, jak do tej propozycji ustosunkuje się marszałek Adam Struzik – mówi poseł Wojciech Jasiński.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Śnięte ryby w Starym Kamieniu

Czytelniczka zaalarmowała nas o śmierdzącym problemie mieszkańców miejscowości Stary Kamień (gm. Gąbin). W pobliskim stawie …

Wysokość 3,4 metra, waga 8 ton: posąg trafi do Płocka

Neptun z Gostynina To może być jego opus magnum, choć z pewnością nie ostatnie. Gostyniński …