Płoccy chórzyści wakacje spędzą w podróżach

Po pełnym koncertów roku przed chórzystami nowe wyzwania na konkursach we Włoszech, w Hiszpanii i w Singapurze. W czerwcu płocczanie wystąpią na Międzynarodowym Festiwalu Chorus Inside Summer. Wcześniej chór uświetni uroczystość święceń kapłańskich w bazylice katedralnej. – To dla nas bardzo wytężony czas. Przygotowujemy repertuar na kilka konkursów. Na każdy jedzie inna grupa. Chórzyści chętnie uczą się nowych utworów, są zdyscyplinowani, na próby przychodzą kilka razy w tygodniu i dzięki temu udaje nam się utrzymać wysoki poziom – mówi Anna Bramska, dyrektor Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses.
58 nagród na 27 konkursach krajowych i 16 zagranicznych w historii chóru to naprawdę imponujący dorobek. Wspaniałe osiągnięcia nie byłyby jednak możliwe bez ciężkiej pracy. Wyjazdy na międzynarodowe festiwale są ukoronowaniem miesięcy prób, które odbywają się również w weekendy. Najmłodszych do siedziby chóru mieszczącej się na piętrze NK Przedwiośnie przyprowadzają rodzice. Na mamy i babcie można liczyć także wtedy, gdy np. trzeba przygotować poczęstunek dla chórzystów z innych krajów przyjeżdżających do Płocka na koncerty. Rodziny chętnie też zapraszają młodych gości do swoich domów.
Miniony rok szkolny obfitował w ciekawe wydarzenia artystyczne. Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses promował muzykę polskich kompozytorów podczas prestiżowego koncertu „Salve Polonia!”, który odbył się w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego. Płocczanie przedstawili słuchaczom „I Litanię Ostrobramską” Stanisława Moniuszki oraz dzieła Wojciecha Kilara: „Exodus”, „Angelus” i „Victoria”. Warto podkreślić, że sakralny repertuar zmarłego w 2013 roku artysty zabrzmiał w Kijowie po raz pierwszy. Chórowi towarzyszyła znakomita Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukraińskiego Radia. Na koncercie wystąpił także Chór Chłopięcy Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy. Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dzięki temu koncertowi odkryliśmy Kilara dla siebie. Starsi chórzyści zainteresowali się zwłaszcza jego muzyką sakralną, której dotąd nie znali, bo to kompozytor kojarzony przede wszystkim z muzyką filmową – podkreśla Anna Bramska. – Słuchała nas publiczność złożona z krytyków i profesjonalnych muzyków. Dostaliśmy wielkie brawa. Sama współpraca z orkiestrą była bardzo ciekawa. To zespół, który koncertuje na całym świecie. Poza tym ma za zadanie archiwizować muzykę ukraińskich kompozytorów, dlatego dużo nagrywa.
Inne dzieło, także z kategorii muzyki sakralnej, mogła usłyszeć płocka publiczność. W kwietniu chórzyści wykonali „Mękę Pańską według św. Mateusza” opracowaną przez długoletniego profesora WSD ks. Kazimierza Starościńskiego. Mecenasem koncertu był PKN ORLEN. Pieśni patriotyczne natomiast złożyły się na program koncertu z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja, który także odbył się w bazylice katedralnej.

Koncert w Panteonie
11 czerwca grupa sopranów i altów wyruszy na Międzynarodowy Festiwal Chorus Inside Summer, który odbywa się we włoskim mieście Chieti. Chór wystąpi w trzech kategoriach: muzyka sakralna, muzyka ludowa oraz śpiew z elementami ruchu scenicznego. Dwie chórzystki zaśpiewają w konkursie solowym. W ramach otwarcia XXXI edycji festiwalu płocczanie dadzą koncert w bazylice Madonna del Ponte w Lanciano. Na finał wystąpią w rzymskim Panteonie.
40-osobowa grupa chórzystów będzie reprezentować Pueri et Puellae Cantores Plocenses na Festiwalu Chorus Inside Catalonia w Lloret de Mar. Soprany, alty i tenory zmierzą się z chórami z całego świata w kategoriach: muzyka sakralna i muzyka ludowa. Poza częścią konkursową wystąpią z koncertem w pięknej gotyckiej bazylice św. Feliksa w Gironie. W drodze do Hiszpanii zatrzymają się w niemieckim Biberach, w którym działa chór St.-Martins-Chorknaben (zespół gościł w Płocku w sierpniu 2015 roku). Płocczanie wykonają utwory Grzegorza Gorczyckiego, Romualda Twardowskiego, Piotra Czajkowskiego i Józefa Świdra.
– Każda grupa chóru, który liczy 150 osób, bierze udział w konkursach w swojej kategorii wiekowej. Dla najmłodszych tenorów i basów tegoroczny wyjazd będzie pierwszym. Starsi jadą na konkurs do Singapuru i Indonezji. Kandydaci pojadą pod koniec sierpnia na warsztaty muzyczne do Chorwacji – mówi Anna Bramska.
W dniach 19-23 lipca chór gościć będzie w Singapurze. Na międzynarodowym festiwalu wystąpi w kategoriach muzyka sakralna i folk oraz w konkursie obowiązkowym. – W Malezji damy kilka koncertów w ramach wymiany kulturalnej z jednym z chórów. Z kolei na Bali zaśpiewa chór mieszany: soprany, alty, tenory i basy – dodaje Anna Bramska.
Jesienią, w ramach Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej, Pueri et Puellae Cantores Plocenses gościć będą chór chłopięcy Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy z Kijowa pod dyrekcją Ałły Szejko.

Marta Szatkowska-Kunavar
fot. archiwum chóru

Zobacz kolejny artykuł

Śnięte ryby w Starym Kamieniu

Czytelniczka zaalarmowała nas o śmierdzącym problemie mieszkańców miejscowości Stary Kamień (gm. Gąbin). W pobliskim stawie …

Wysokość 3,4 metra, waga 8 ton: posąg trafi do Płocka

Neptun z Gostynina To może być jego opus magnum, choć z pewnością nie ostatnie. Gostyniński …