Najnowsze informacje

Noc muzeów w Płocku

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna już po raz piąty zaprasza na niezapomnianą, pełną atrakcji Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się 19 i 20 maja w godz. 18.00 – 24.00.
Tej nocy m.in. będzie można bezpłatnie odkryć zakamarki naszego miasta, które zaprezentują „płockie duchy”, uścisnąć dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie z ważną dla historii Płocka postacią, w przedwojennej kawiarni spotkać Hankę Ordonównę, a w laboratorium chemicznym wykonać doświadczenie z Marią Curie – Skłodowską. To tylko część zaplanowanych atrakcji na tę noc.

Muzeum Mazowieckie
W kamienicy secesyjnej przy Tumskiej 8 i na wystawie „X Wieków Płocka” muzealne ekspozycje ożyją dzięki aktorom Teatru Dramatycznego w Płocku, rekonstruktorom i animatorom. Wszyscy, którzy odwiedzą muzeum tej nocy, mogą liczyć na odgrywane przez aktorów scenki, ale również na uścisk dłoni i pamiątkowe zdjęcie z ważną dla historii Płocka postacią. Na patio muzeum o wystawie kolekcjonerskiej „Świadkowie tamtych lat”, poświęconej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, barwnie opowie Bohdan Kowalczyk. Z kolei przy karczmie na wystawie „X wieków Płocka” wystąpi zespół Tryzna. Na pierwszych 300 szczęśliwców będzie zaś czekać moneta z imiennym certyfikatem, wybita w specjalnie przygotowanej z okazji Nocy Muzeów mennicy.
W Muzeum Żydów Mazowieckich zwiedzający mogą liczyć na kawę po żydowsku. Odegrane zostaną scenki teatralne, oparte na twórczości Hanocha Levina, w wykonaniu aktorów grupy teatralnej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Będzie też okazja do obejrzenia wieczorową porą wystawy „Marzec 1968” z Instytutu Pamięci Narodowej. Muzeum proponuje oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem w godzinach 19.30, 20.30 i 21.30.
W Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B ze światowej klasy dziełami sztuki buddyjskiej zapozna zwiedzających autor scenariusza stałej wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”. Dowiemy się m. in: jakich dzieł sztuki azjatyckiej można próżno szukać w europejskich muzeach a znajdują się w naszych zbiorach, z jakim polskim słowem blisko spokrewnione jest imię Buddy i dlaczego jego postać zaczęli przedstawiać dopiero starożytni Grecy. Wielu zaskoczy możliwość bezpośredniego obcowania z najsłynniejszym dziełem sztuki japońskiej.
Na wystawie stałej „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” zapraszamy na spotkanie z dawnym obliczem śpiewu. Kontynuatorzy wiejskich mistrzów oraz badacze tradycji – Kaja i Janusz Prusinowscy – pojawią się w muzeum płockim jako Dziad i Baba. Dziad, a właściwie lirnik, będzie śpiewał pieśni dziadowskie ku przestrodze i ku pokrzepieniu. Baba zaprosi najmłodszych na wieczorne kołysanki oraz spokojne zabawy, które być może niektórzy z nas pamiętają z dzieciństwa. Będziemy mogli razem posłuchać i pośpiewać, doświadczyć tego jak brzmią dawne ludowe i jak powstają nowe, wieczorne śpiewanki.
Na odwiedzających wszystkie siedziby Muzeum Mazowieckiego podczas tegorocznej Nocy Muzeów czekać będzie także „Muzealny detektyw” – czyli specjalnie przygotowana gra dla dzieci z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

Muzeum Diecezjalne
Muzeum Diecezjalne (ul. Tumska 3A) oferuje bezpłatne zwiedzanie ekspozycji znajdujących się w Dawnym Opactwie Benedyktyńskim (Ul. Tumska 2, 09-402 Płock): „Chrystus w Sztuce”, „Skarbiec”, „Biblia Płocka”, „Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej”, „Na misyjnym szlaku”, wystawa czasowa „Kostka znaczy więcej – św. Stanisław Kostka” i współczesne malarstwo. Ponadto organizuje warsztat ikonopisania Katarzyny Kobuszewskiej.
Zwiedzanie odbywa się w godzinach 18.00 – 22.00, wejście do muzeum najpóźniej o godz. 21.30.

Regionalne Muzeum Poczty
Regionalne Muzeum Poczty w Płocku (ul. Piękna 4b) zaprasza na „podróż dyliżansem” po ziemi płockiej, gdzie będzie można obejrzeć stare listy – dokumentację pocztową od XVIII w. z pieczęciami tuszowymi i lakowymi poczty płockiej, stare przepisy pocztowe, tabele opłat, rozkłady jazdy dyliżansów, stare mapy pocztowe, znaczki, pieczęcie, wagi, przyrządy, skrzynki pocztowe, mundury, czapki pocztowe, odznaczenia, plomby ołowiane, plombownice, znaczki telegraficzne oraz aparaty telegraficzne i telefoniczne. Ta „podróż w czasie” pokazuje pracę dawnych pocztowców i historię rozwoju poczty w Płocku i regionie. To jedyne w Polsce muzeum poczty, po którym oprowadza właściciel kolekcji tworzonej przez ponad 50 lat.

Muzeum Historii Medycyny
Muzeum Historii Medycyny (ul. Zofii Nałkowskiej 7) zaprasza w godzinach 18.00-20.00 do zwiedzania zamkniętej na co dzień prywatnej kolekcji dr Włodzimierza Nowatorskiego.
Muzeum to dwie sale, w których znajduje się około 2 tys. eksponatów. W jednej z nich mieści się nazywany przez właściciela „pokój starego doktora” – odwzorowany wygląd dawnego gabinetu lekarskiego (biblioteczka z literaturą, atlasami medycznymi z XIX wieku, klaserami, starymi receptami, dyplomami lekarzy). Drugie pomieszczenie pełne jest sprzętów medycznych, posegregowanych według działów. Znajdują się tutaj narzędzia używane w chirurgii, ortopedii, okulistyce, laryngologii i stomatologii. Doktor udostępni w Noc Muzeów także swoje unikaty gastroskop gumowo-metalowy oraz bocianka, którego przedwojenne położne używały do zaciskania pępowiny u noworodków.

Ratusz
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na zwiedzanie ratusza, gdzie odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W programie zwiedzanie zakamarków ratusza i spotkanie z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim. Zwiedzanie od godz. 18.00 do 23.00. Wejścia co godzinę.

Bazylika Katedralna
Zaprasza na 30-minutowe zwiedzanie wnętrz Katedry, które przedstawi ks. Stefan Cegłowski. Pierwsze zwiedzanie o godz. 22.00, ostatnie o godz. 23.30.

Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
Zaprasza w godz. 18.00 – 22.00 na prelekcję na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, zwiedzanie Katedry i katakumb, galerię zdjęć archiwalnych oraz występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Parafia Ewangelicko–Augsburska
Zaprasza w godz. 16.00 – 20.00 do zwiedzania zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego oraz stojącej w pobliżu kaplicy, gdzie do dziś odprawiane są coniedzielne nabożeństwa. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowości luterańskiej. Miejsce, mimo że położone w centrum Płocka, zaskakuje sprzyjającym wyciszeniu i refleksji klimatem. Jest również mekką pasjonatów fotografii ze względu na wyjątkową przyrodę i unikalną architekturę nagrobków.

Książnica Płocka
Książnica Płocka (ul. Kościuszki 6) zaprasza na Noc Muzeów „Mamy tę moc – kobiety w Książnicy”. Gości powitają wyjątkowe kobiety: Maria Skłodowska-Curie w laboratorium chemicznym, Hanka Ordonówna w przedwojennej kawiarni, Marcelina Rościszewska w siedzibie Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego, a Wanda Rutkiewicz i Halina Konopacka w ogrodzie zaproszą do sportowej rywalizacji. Gwarantujemy atrakcje dla dorosłych i dzieci.

Płocka Galeria Sztuki
PGS (ul. Sienkiewicza 36) zaprasza w godzinach 16.00 – 23.30 na projekcje „De Profundis – Beksiński VR” – przenoszące w wirtualną rzeczywistość, wykreowaną z obrazów Zdzisława Beksińskiego. Organizuje również zwiedzanie wystaw jednego z najbardziej sugestywnych polskich artystów – „Zdzisław Beksiński – malarstwo i rysunek”, prac rzeźbiarskich z ŚDS w Choszcznie – „Beksiński – Inspiracje” oraz fantastycznych i magicznych światów – „Fantasmagorie. Damian Leszczyński – rysunek”.

Dom Władysława Broniewskiego
Zarząd Oddziału ZNP w Płocku zaprasza do Domu Władysława Broniewskiego (ul. Kościuszki 24) w godz. 18.00 – 23.00 na zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego, zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii płockiej oświaty i ZNP pod hasłem: „ZNP dla Niepodległej” oraz spotkanie w kawiarence literackiej „Pod dębem” – prezentacja twórczości Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

„Małachowianka”
Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. St. Małachowskiego zaprasza na spacer po zabytkowych częściach szkoły. W tę wyjątkową noc będzie można zwiedzić muzeum z fundamentami średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła oraz aulę z zabytkowymi polichromiami autorstwa Władysława Drapiewskiego. Zwiedzanie odbywa się w godz. 18.00 – 23.30 (w grupach 20-osobowych, wejście co 15 minut).

„Jagiellonka”
LO im. Wł. Jagiełły na ten dzień zaplanowało:
18.00: Otwarcie muzeum – możliwość obejrzenia pomieszczeń dawnych szatni, w których mieści się Muzeum Jagiellonki; prezentacja materiałów umieszczonych w słupku multimedialnym (historia powstania szkoły, dyrektorzy i założyciele, wybitni absolwenci, życie szkolne); prezentacja multimedialna – historia powstania szkoły i muzeum Jagiellonki, pokazy filmów na temat historii szkoły; a także zwiedzanie wystawy ukazującej rozbudowę Jagiellonki w sali im. Jana Przyszlaka.
18.30: Spektakl kukiełkowy dla dzieci pt. „Teatrzyk z Powstania Warszawskiego” – sala im. Stefana Themersona (II piętro).
19.00: Magiczne sztuczki (pokaz iluzji w wykonaniu uczniów) – sala vis a vis sali im. Themersona.
19.30: Wiersze Wł. Broniewskiego – sala im. Wł. Broniewskiego (II piętro).
20.30: Koncert pieśni „Dla Niepodległej” w wykonaniu uczniów – aula szkoły.
Od 19.00 o pełnych godzinach lub jeśli zbierze się grupa (maksymalnie 20 osób) – wejście na taras widokowy Jagiellonki; ostatnie wejście o godz. 21.30.

„Ekonomik”
Zespół Szkół Ekonomiczno–Kupieckich im. L. Krzywickiego (ul. Abpa. Nowowiejskiego 4) zaprasza na Noc Muzeów, w programie: wystawa fotograficzna od drugiej połowy XIX do XXI wieku, pt. „Mamy tyle lat, co Polska Niepodległa”. Otworzymy przed Wami nasze archiwa, pokażemy świadectwa, dzienniki i inne dokumenty.
Tradycyjnie zapraszamy do kawiarni Art Deco – kawa, herbata i szarlotka jak u mamy. Zasmakujecie szczególnej atmosfery spotkań międzypokoleniowych (anegdotki, wspomnienia, opowieści, ploteczki)

Foto – Club z Darmstadt
Dom Darmstadt (Stary Rynek 8) zaprasza w godz. 16.00 – 24.00 na wystawę fotograficzną pt.: „W drodze”.
Autorzy zdjęć: Theo Jansen, Michael Frieser, Gottfried Scheel-Häfele, Marina d`Oro, Hannelore Anthem.

Czerwony Atrament
Czerwony Atrament (Synagogalna 4 lok. 3) zaprasza na Noc Muzeów, podczas której przeniesie was w świat literatury i kawy. O godz. 18.30 zaprasza wszystkich zwiedzających na cupping (degustację) kaw specialty połączoną z wykładem o różnorodności gatunków kaw. Można będzie się dowiedzieć co ma wspólnego kawa z warzywami uprawianymi w przydomowym ogródku oraz dlaczego ziarno ziarnu nie równe, czyli o sposobach zbioru, obróbki i wypału kawy. Podczas trwania całej Nocy Muzeów odbędzie się Wieczorny Maraton Czytania. Każdy chętny będzie mógł wybrać książkę z czerwonoatramentowego regału i przeczytać ją innym. Dodatkowo oferuje zniżki dla moli książkowych.

Kawiarnia Charlie
Kawiarnia Charlie (ul. Tumska 5a/ lokal 2) zaprasza na wystawę „Płock w obiektywie” – jest to wystawa fotograficzna przygotowana wspólnie z Płocką Grupą Fotograficzną w godz. 18.00 – 24.00. Na ścianach kawiarni i sztalugach będzie można zobaczyć zdjęcia przedstawiające Płock w różnych odsłonach: latem, zima nocą, w słońcu, w deszczu. Płock przedstawiony subiektywnie. W tę noc będzie można usłyszeć polską muzykę związaną z Płockiem oraz zespoły wywodzące się z Płocka i nie tylko.

Radio RPL FM Płock
Radio RPL FM (pl. Stary Rynek 4) zaprasza w godz. 18.00 – 24.00 do zwiedzania Redakcji Radia RPL FM oraz poznania tajników pracy radiowców. Chętni będą mogli usiąść przy mikrofonie i pozdrowić najbliższych. Dodatkowo stworzone zostanie jednodniowe Muzeum Sprzętów RTV rodem z PRL-u, po którym oprowadzać będą specjaliści od realizacji dźwięku. O wejściu do Studia i Muzeum decyduje kolejność przybycia.

Ulica Tumska
Klub Sportowy LOK „Grot” oraz Stowarzyszenie „Grot” zaprasza przy Muzeum Mazowieckim w Płocku na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od jej początków do czasów współczesnych.

Ciuchcia Tumska
Zaprasza na nocne kursy o godz. 18.30, 20.00, 21.00. Cena biletu: 8,00 zł.

Rynek Starego Miasta
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na „Spacer z duchami ulicami miasta”, który poprowadzą przewodnicy turystyczni. Start godz. 21.00, zbiórka przy fontannie Afrodyta.

Opr. ek
fot. Rafael Dominik

Zobacz kolejny artykuł

Kawaleryjskie tradycje

Stowarzyszenie Jeździeckie im. 4 Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej Za miesiąc wezmą udział w rekonstrukcji …

Mieszkańcy bloków często zapominają, że wózkownia, to nie rupieciarnia

Jeśli ktoś w jednym bloku mieszka kilkadziesiąt lat, to trudno się dziwić, że zgromadził przez …