Niecodzienna aktywizacja seniorów w Płocku

Dwa lata temu zrealizowana została pierwsza edycja programu, w którym uczestniczyli seniorzy, osoby z czołówek gazet oraz przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Gospodarz przy udziale zaproszonych gości gotował swoje popisowe dania obiadowe i przygotowywał deser. Ponieważ programy cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ich pomysłodawca Jacek Strzeszewski zorganizował drugą edycję.
Na pytanie, z czym najczęściej kojarzą nam się dziadkowie i babcie, wielu młodych ludzi bez namysłu odpowie, że z pysznymi obiadami, pogawędką o różnych sprawach i dawnych czasach. Do tego sentymentalnego wspomnienia nawiązuje też formuła programu telewizyjnego „Gotuj z Seniorem”, którego pierwszy odcinek został zrealizowany w poniedziałek, a w przygotowaniu są następne. Premiera zaplanowana została na 3 sierpnia.
Zgodnie z założeniem pomysłodawcy, Jacka Strzeszewskiego, w każdym odcinku senior-gospodarz programu gości osoby z różnych środowisk: młodzieży oraz osób publicznych, sportowców, aktorów, dziennikarzy, polityków oraz grup senioralnych. Najpierw gotuje wspólnie z gośćmi, a zwieńczeniem odcinka jest uroczysty obiad w obecności zaproszonych przedstawicieli grup osób gotujących w programie.
Zgodnie z zamysłem, ma to być sposób na edukowanie społeczeństwa o potrzebach osób starszych. Dla seniorów będzie to okazja do przekazania swojej wiedzy kulinarnej gościowi specjalnemu, a ten z kolei lepiej pozna potrzeby osób starszych.
Na taką koncepcję wpadł Jacek Strzeszewski jeszcze w 2016 roku. Był wówczas pracownikiem Centrum ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Płocka. Do realizacji projektu przekonał szefową Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
– Mieliśmy szczęście, bo zbiegło się to z terminem ogłoszenia konkursu przez Fundację Fundusz Grantowy dla Płocka dla organizacji pozarządowych. Wówczas napisałem projekt dla stowarzyszenia. Prezes tej organizacji dopełniła czynności formalnych i… zarząd Fundacji pozytywnie zarekomendował nasz wniosek, mogliśmy przejść do jego realizacji – wspomina Jacek Strzeszewski.
Wówczas budżet na realizację był bardzo mały, jednak wspólnymi siłami udało się nagrać program, który spotkał się z pozytywną reakcją widzów lokalnej telewizji i użytkowników YouTube.
Dla Jacka Strzeszewskiego był to dopiero początek. Jak tłumaczy, był pewien, że przy większym budżecie może poszerzyć formułę programu, ale i zwiększyć jego odbiór oraz zapewnić większą oglądalność.
– Bogatszy o nabyte doświadczenie oraz z większą wiedzą odnośnie do produkcji telewizyjnej, rozpocząłem przygotowania do realizacji programu „Gotuj z Seniorem” w rozszerzonej formule – tłumaczy.
Tym razem program doczekał się strony internetowej (www. gotujzseniorem. pl), a kolejne kroki jego realizacji można śledzić na profilach społecznościowych. Uczestnicy już wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej, a ich podobizny pojawią się na billboardach rozmieszczonych na terenie Płocka.

Jol.
fot. Materiały reklamowe „Gotuj z seniorem”

Zobacz kolejny artykuł

Powieść dla wszystkich

Na półkach księgarskich pojawia się coraz więcej książek napisanych przez płocczan. Za kilka tygodni, dokładnie …