Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Płocku

– Nie byliście żadną bandą, jak was nazywali zdrajcy, ale ostatnimi rycerzami Rzeczpospolitej – mówił biskup płocki Piotr Libera podczas mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych. Nabożeństwo w płockiej katedrze było jednym z elementów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Płocku.
Wydarzenia upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia trwały w Płocku kilka dni. Samo święto przypada 1 marca i tego dnia odbył się bieg „Przywrócimy bohaterom pamięć” zorganizowany po raz czwarty przez Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria” i Zespół Szkół Technicznych w Płocku. Wszystko zaczęło się od mszy świętej w płockiej Stanisławówce. Po nabożeństwie zapalono znicz pod znajdującymi się na Stanisławówce tablicami upamiętniającymi polskich bohaterów, a Leszek Brzeski, prezes Viktorii, w kilku słowach przypomniał uczestnikom biegu postacie rotmistrza Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”.
A później kilkadziesiąt młodych osób z flagą i pochodniami ruszyło na trasę biegu. Tradycyjnie biegli do ronda Żołnierzy Wyklętych na Podolszycach.
W sobotę, 3 marca uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w płockiej katedrze od uroczystej mszy świętej w intencji żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Nabożeństwo, któremu przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, zaczęło się od wprowadzenia do katedry pocztów sztandarowych i grupy rekonstrukcyjnej, a wszystko przy dźwiękach werbli.
– Żołnierze Wyklęci – prześladowani, mordowani, katowani – obrońcy wiary i wolności, walczący z sowiecką agresją i narzuconą siłą komunistyczną władzą, wkraczacie dumnie do katedry, gdzie spoczywają piastowscy władcy Polski. Wkraczacie tu dzisiaj, bo macie do tego święte prawo. Bo nie byliście żadną bandą, jak was nazywają zdrajcy, ale ostatnimi rycerzami Rzeczpospolitej – mówił w homilii biskup Piotr Libera, nawiązując do uroczystości odsłonięcia tablicy w płockiej katedrze poświęconej Żołnierzom Wyklętym.
Biskup Piotr Libera podkreślił, że Żołnierze Wyklęci służyli słusznej sprawie, nie kłaniali się czapką do ziemi żadnym tyranom.

Zobacz kolejny artykuł

Śnięte ryby w Starym Kamieniu

Czytelniczka zaalarmowała nas o śmierdzącym problemie mieszkańców miejscowości Stary Kamień (gm. Gąbin). W pobliskim stawie …

Wysokość 3,4 metra, waga 8 ton: posąg trafi do Płocka

Neptun z Gostynina To może być jego opus magnum, choć z pewnością nie ostatnie. Gostyniński …