Najpierw negocjacje z PiS-em

Partia Jarosława Gowina – Porozumienie – rozpoczyna przygotowania do przyszłorocznych wyborów samorządowych.
W miniony piątek, 15 grudnia podczas zorganizowanej w Płocku konferencji prasowej reprezentanci ugrupowania zaprezentowali władze okręgu płocko-ciechanowskiego.
Porozumienie powstało na bazie Polski Razem. – Dołączają do nas nowe środowiska, które do tej pory nie miały swojej reprezentacji w parlamencie: wolnościowe, republikańskie, chrześcijańskiej demokracji oraz niezależni samorządowcy, którzy dostrzegają możliwość realizacji w przyszłości planów dla swoich małych ojczyzn. Zjednoczona Prawica musi się otwierać na nowe środowiska, nie tylko na swój żelazny elektorat – mówi radny sejmiku województwa mazowieckiego i jeden z liderów ugrupowania w Płocku Paweł Kolczyński.
Struktury partii zostały dostosowane do obecnych okręgów wyborczych, ale to rozwiązanie tymczasowe, które będzie obowiązywać tylko do przyszłorocznych wyborów samorządowych. – Na rok przed wyborami samorządowymi rozpoczynamy przygotowania. W Płocku i powiecie płockim powstały dwa zespoły negocjacyjne Porozumienia, które będą prowadzić rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością oraz innymi ugrupowaniami wchodzącymi w skład Zjednoczonej Prawicy o kształcie list wyborczych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce, żeby Zjednoczona Prawica wystawiła wspólne listy wyborcze na każdym szczeblu samorządu. Siłą rzeczy prawo do wyznaczenia kandydat ana prezydenta Płocka należy się największemu ugrupowaniu, czyli PiS – dodaje Paweł Kolczyński.
Kolczyński pochwalił zmiany w ordynacji wyborczej do samorządów, w tym proponowane przez Porozumienie wydłużenie kadencji samorządów do 5 lat, pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach do 20 tysięcy mieszkańców czy pozostawienie ustalania granic okręgów wyborczych w gestii samorządów. – Nowe uregulowania prawne pozwalają na większy udział społeczeństwa obywatelskiego w zarządzaniu samorządem – mówi Paweł Kolczyński.
Do dobrych rozwiązań mają należeć między innymi obligatoryjne budżety obywatelskie z minimalnym finansowaniem na poziomie 0,5 proc. wydatków miasta w roku budżetowym, ustawowa regulacja obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, nagrywanie i transmisja obrad rad gmin, miast i sejmików wojewódzkich, rozszerzenie ustawowe uprawnień radnych do zadawania pytań, interpelacji i kontroli jednostek podległych samorządom oraz powołanie w każdej radzie gminy czy sejmiku specjalnej komisji zajmującej się wyłącznie skargami, petycjami i uwagami mieszkańców.
Paweł Kolczyński dodał także, że najbliższe dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy w kraju mają się skupić na gospodarce. – To między innymi trwające już prace nad uchwaleniem tak zwanej konstytucji dla biznesu, czyli pakietu pięciu ustaw zmieniających ustawy dotyczące działalności gospodarczej. Ważne jest między innymi wprowadzenie zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, wprowadzenie domniemania niewinności przedsiębiorcy, rozstrzyganie wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy oraz wprowadzenie tak zwanej działalności nierejestrowej, od której nie trzeba będzie odprowadzać składek ZUS – mówi Paweł Kolczyński.
W styczniu płockie Porozumienie ma przedstawić program wyborczy, ale już teraz jako jeden z problemów reprezentanci ugrupowania wymieniają między innymi potrzebę dobrego skomunikowania Płocka z resztą kraju. – Mówiło się o budowie połączenia kolejowego Płocka z Modlinem. Jednak teraz, gdy rząd przygotowuje się do budowy Centralnego Portu Lotniczego, zmieni się także układ komunikacyjny w centrum Polski. Płock ma szansę być włączony w sieć kolei dużych prędkości, trzeba też myśleć o budowie trzeciego mostu drogowo-kolejowego – tłumaczy Paweł Kolczyński. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Śnięte ryby w Starym Kamieniu

Czytelniczka zaalarmowała nas o śmierdzącym problemie mieszkańców miejscowości Stary Kamień (gm. Gąbin). W pobliskim stawie …

Wysokość 3,4 metra, waga 8 ton: posąg trafi do Płocka

Neptun z Gostynina To może być jego opus magnum, choć z pewnością nie ostatnie. Gostyniński …