Dla kogo dworzec przy Dworcowej? Przewoźnicy omijają to miejsce z daleka

Płock leży z dala od ważnych arterii komunikacyjnych. Wszędzie jest daleko: do autostrady, do portu lotniczego, do dworca kolejowego z prawdziwego zdarzenia. A od likwidacji kolejnych połączeń przez Mobilis Group oddział Płock, daleko nam nawet do Warszawy. Jeśli ktoś nie ma samochodu, musi się sporo natrudzić, by skorzystać z transportu publicznego.
W grudniu 2014 roku uroczyście otwarty został dworzec Płock, nazywany przez płocczan i po staremu, dworcem PKP. Remont – na prośbę mieszkańców miasta, którzy stwierdzili, że to jest ten obiekt, którego się wstydzą – trwał 20 miesięcy i pochłonął 15 mln zł. Od tego momentu był to jedyny tego typu obiekt w mieście, który oferował niezbędną dla podróżnych infrastrukturę.
Na dworcu, dla wygody podróżnych jest poczekalnia z placem zabaw dla najmłodszych, toalety z wc dla osób niepełnosprawnych i przewijakiem dla niemowląt, kasy, bar, mała galeria handlowa oraz hotel. Warto dodać, że zadaszone są perony autobusowe, co na pewno jest nie bez znaczenia dla oczekujących na autobusy podróżnych.
Podczas otwarcia zaproszeni goście byli dumni z oddawanego obiektu. Bez wątpienia dworzec był jednym z najnowocześniejszych, wygodnych i bezpiecznych obiektów nie tylko w kraju. Wiele stolic na zachodzie Europy nie może pochwalić się takim funkcjonalnym miejscem dla pasażerów.
Szybko jednak okazało się, że nowy obiekt nie do końca spełnia oczekiwania, nie tylko pasażerów, także przewoźników. Można było odjechać z niego autobusami Mobilisu i kilkoma liniami przelotowymi, także ze stanowiska do transportu międzynarodowego. Niestety nie znaleźli tam dla siebie miejsca mali przewoźnicy, głównie właściciele busów. Jak się okazało, nie stać ich było na stawki proponowane przez Rynex, administratora obiektu.

Jola Marciniak
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Weronika Kansy – młody naukowiec z Płocka

Niektórzy młodzi ludzie każdą wolną chwilę poświęcają na spotkania ze znajomymi, imprezy, rekreację, udział w …