Co powinieneś wiedzieć przed kupnem rasowego psa?

Oprócz tego, że są jedną z najpiękniejszych ras, to wykazują się posłuszeństwem oraz szczególnymi umiejętnościami obronnymi i śledczymi. Mowa oczywiście o owczarkach niemieckich, czyli psach znanych przez wszystkich. Jak się jednak okazuje, jest wiele rzeczy, których o tych wyjątkowych zwierzętach nie wiemy.
O szkoleniach, wystawach i innych ciekawych rzeczach, które dzieją się w Płocku i okolicach opowiada Andżelika Walenciej – mieszkanka Ogorzelic (gm. Stara Biała), która ma niecodzienną pasję. Trwa ona już od kilkunastu lat, w ciągu których zdążyła poznać wszystkie tajniki hodowli i szkolenia owczarków niemieckich. Posiadana wiedza sprawia, że wie, jak postępować z tymi zwierzętami i na co uczulać osoby, które chcą kupić rasowego psa.
Jak mówi Andżelika, tematem szkolenia psów zainteresowała się już w wieku 14 lat. Odkryła bowiem, że owczarek, którego kupiła razem z tatą, sam z siebie rozumie wiele kwestii związanych z posłuszeństwem – zupełnie inaczej niż spaniel, którego posiadali wcześniej i który był oporny na wiedzę. Zaintrygowało ją to do tego stopnia, że postanowiła zgłębić temat.
Podczas jednej z wystaw psów rasowych organizowanej na Stadionie Miejskim poznała właściciela hodowli psów KAMABEDA w Maszewie. Od tamtej pory z kanapkami i aparatem w plecaku odwiedzała ją nawet kilka razy w tygodniu. Praca z owczarkami spodobała jej się na tyle, że później za swoje pierwsze zarobione pieniądze kupiła właśnie psa „z papierami”. – Zależało mi na tym, aby wyszkolić go i aby zdał tak zwany egzamin IPO, czyli obronny. Niestety okazało się, że ma chorą trzustkę i problem z biodrem, przez co musieliśmy zrezygnować. Dlatego obecnie chcemy zacząć naukę tropienia – opowiada.
Jej przypadek skłonił ją do zdobycia konkretnej i rzetelnej wiedzy na temat rasy, jak i tego, czym się kierować, gdy chce się wyszkolić psa np. obronnego. I jak się okazuje, jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Andżelika przybliża więc trochę teorii.

Joanna Biała
fot. Andżelika Walenciej

Zobacz kolejny artykuł

Weronika Kansy – młody naukowiec z Płocka

Niektórzy młodzi ludzie każdą wolną chwilę poświęcają na spotkania ze znajomymi, imprezy, rekreację, udział w …