Co powinieneś wiedzieć przed kupnem rasowego psa?

Oprócz tego, że są jedną z najpiękniejszych ras, to wykazują się posłuszeństwem oraz szczególnymi umiejętnościami obronnymi i śledczymi. Mowa oczywiście o owczarkach niemieckich, czyli psach znanych przez wszystkich. Jak się jednak okazuje, jest wiele rzeczy, których o tych wyjątkowych zwierzętach nie wiemy.
O szkoleniach, wystawach i innych ciekawych rzeczach, które dzieją się w Płocku i okolicach opowiada Andżelika Walenciej – mieszkanka Ogorzelic (gm. Stara Biała), która ma niecodzienną pasję. Trwa ona już od kilkunastu lat, w ciągu których zdążyła poznać wszystkie tajniki hodowli i szkolenia owczarków niemieckich. Posiadana wiedza sprawia, że wie, jak postępować z tymi zwierzętami i na co uczulać osoby, które chcą kupić rasowego psa.
Jak mówi Andżelika, tematem szkolenia psów zainteresowała się już w wieku 14 lat. Odkryła bowiem, że owczarek, którego kupiła razem z tatą, sam z siebie rozumie wiele kwestii związanych z posłuszeństwem – zupełnie inaczej niż spaniel, którego posiadali wcześniej i który był oporny na wiedzę. Zaintrygowało ją to do tego stopnia, że postanowiła zgłębić temat.
Podczas jednej z wystaw psów rasowych organizowanej na Stadionie Miejskim poznała właściciela hodowli psów KAMABEDA w Maszewie. Od tamtej pory z kanapkami i aparatem w plecaku odwiedzała ją nawet kilka razy w tygodniu. Praca z owczarkami spodobała jej się na tyle, że później za swoje pierwsze zarobione pieniądze kupiła właśnie psa „z papierami”. – Zależało mi na tym, aby wyszkolić go i aby zdał tak zwany egzamin IPO, czyli obronny. Niestety okazało się, że ma chorą trzustkę i problem z biodrem, przez co musieliśmy zrezygnować. Dlatego obecnie chcemy zacząć naukę tropienia – opowiada.
Jej przypadek skłonił ją do zdobycia konkretnej i rzetelnej wiedzy na temat rasy, jak i tego, czym się kierować, gdy chce się wyszkolić psa np. obronnego. I jak się okazuje, jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Andżelika przybliża więc trochę teorii.

Joanna Biała
fot. Andżelika Walenciej

Zobacz kolejny artykuł

Gdzie się bawi płocka młodzież?

Od jakiegoś czasu wśród młodych ludzi mieszkających w Płocku coraz częściej pojawiają się opinie, że …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.