fot. Ze zbiorów Fundacji „Młodzi Razem”

Chce im się chcieć

To było święto wolontariuszy. W płockim starostwie powiatowym odbyła się gala „Wolontariat jest dla każdego”. Była podsumowaniem projektu „Wolontariackie aktywności obywatelskie w Regionie Płockim”.
Projekt realizowała Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem”. Środki pozyskała z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Spotkanie w starostwie było podsumowaniem tego przedsięwzięcia. Sala konferencyjna wypełniła się po brzegi, przede wszystkim młodymi ludźmi. – Wasza obecność jest dowodem na to, że nasza działalność ma sens – mówiła Iwona Marczak, prezes Fundacji „Młodzi Razem”.
Starosta Mariusz Bieniek podkreślał, że wolontariat to dla młodych ludzi najlepsze doświadczenie, jakie można zdobyć. – Cieszę się, że jest was tak dużo i że macie chęć do działania. To bardzo ważne i potrzebne. Wierzę, że wasza aktywność nie wygaśnie, gdy będziecie już trochę starsi – mówił.
Gala była okazją do podsumowania projektu, zaprezentowania jego efektów oraz do wręczenia statuetek laureatom konkursu „Wolontariat – budowanie lokalnej solidarności społecznej” czy certyfikatów uczestnictwa.
W ramach całego przedsięwzięcia zorganizowano 20 warsztatów w 20 szkołach, w których wzięło udział prawie 450 osób. W efekcie powstało 20 szkolnych klubów wolontariatu. Zorganizowano także konkurs grantowy „Akademia projektów wolontariackich”, dzięki któremu 15 grup otrzymało dotacje na swoje działania. W sumie wyniosły one prawie 30 tys. zł. Zorganizowano również konkurs „Wolontariat – budowanie lokalnej solidarności społecznej”. Odbył się w dwóch kategoriach: indywidualnej i grupowej. W tej pierwszej laureatką została Aleksandra Brzozowska, reprezentująca Płocki Wolontariat Urzędu Miasta Płocka. W kategorii grupowej nagrodzono: szkolny klub wolontariusza „Hakuna Matata” przy gimnazjum w Bodzanowie, skw przy gimnazjum w Starych Proboszczewicach, internacki klub wolontariusza przy Zespole Szkół im. L. Bergerowej w Płocku, skw „Otwarte serca” przy Zespole Szkół w Drobinie, skw „Jagodzianki” przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu, skw „Pomocna dłoń” przy gimnazjum w Borkowie Kościelnym, a wyróżnienie otrzymał klub wolontariusza „Youth Integration” przy gimnazjum w Susku i Fundacji Edu–Inicjatywa w Susku.
W ramach projektu powstały też internetowe „Bazy dobrych praktyk wolontariackich”. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Szykuje się moc atrakcji

Już w najbliższy weekend, 21, 22 i 23 czerwca odbędzie się doroczne święto mieszkańców Płocka. …