600 świń? Tak! Więcej już nie…

Gdzieś na przednówku do rolników z Włók, Pilichówka, Daniszewa i Nadułek w gminie Bulkowo dotarła wiadomość, że ich sąsiad ma zamiar wybudować wielką chlewnię, docelowo na 1600 sztuk. Zaczęły się dyskusje, że to niemożliwe, by w środku wsi powstała taka duża inwestycja, że będzie zagrażać sąsiadom, bo i odór będzie większy, i odpady popłyną do wody, a spokojny do tej pory krajobraz poważnie zakłócą jeżdżące ciężarówki z tuszami i beczkowozy z gnojówką.
Na dodatek po wsi poszła wiadomość, że to wcale nie ich sąsiad będzie realizował tę wielką inwestycję, tylko duża firma, która sama nie miałaby szans na otrzymanie pozwolenia na budowę tak dużej chlewni. Jeszcze bardziej zdenerwowało ich to, że sąsiad w ubiegłym roku wykarczował sad, a potem przeprowadził się do rodziny, co miałoby oznaczać, że sam nie będzie tam mieszkał. Około 13-hektarowa działka w Daniszewie była przygotowywana pod innego inwestora.
Kiedy dowiedzieli się, co konkretnie planuje sąsiad, zaczęli zbierać podpisy pod petycją, by wójt nie zgadzał się na tak wielką inwestycję w sąsiedztwie ich domostw, zwłaszcza że gmina żadnych podatków z tej działalności mieć nie będzie. Odbyło się jedno, a w ubiegłym tygodniu drugie spotkanie mieszkańców z władzą i sąsiadem Dariuszem Garlejem, który zamierza wybudować chlewnię.
Mieszkańcy okolicznych wsi, w której ma powstać inwestycja, zaczęli mówić jednym głosem: – Zgadzamy się na chlewnię na 600 sztuk bydła, bo to normalna działalność gospodarcza, jaką każdy może prowadzić. Nie zgadzamy się na 1600, bo naszym zdaniem to wcale nie musi być ostateczna wielkość. Nie chcemy tu smrodu bydła, zanieczyszczonych wód gruntowych. Pańskie zarabianie to nasza strata. Kto nam zwróci za zmniejszenie wartości działek i domostw, kto uchroni nasze dzieci, żeby mogły wychodzić na dwór i oddychać świeżym powietrzem?

Zobacz kolejny artykuł

Strażak od dziecka

Filip Witeczek z OSP Pacyna miał ostatnio wyjątkowy powód do świętowania. W Plebiscycie na Strażaka …