fot. Grzegorz Szkopek

Wstęga przywieziona na rowerach

W dość niecodzienny sposób dotarła na miejsce wstęga, którą przecięto przy otwieraniu nowej drogi Liszyno—Wykowo (gm. Słupno). Rozpostartą od jednego do drugiego krańca drogi przywieźli ją na rowerach wójt Marcin Zawadka i radny z Wykowa, Janusz Szenk.
Blisko 2,4 km odcinek drogi z Wykowa do Liszyna powstał w ramach tzw. schetynówek. Całość prac przebiegała w ekspresowym tempie, bo umowę z wykonawcą podpisano w maju. Inwestycja, która była realizowana we współpracy z powiatem płockim, pochłonęła nieco ponad 3,3 mln zł. Dotacja z budżetu państwa wyniosła ponad 1,6 mln zł.
Droga została poszerzona, zyskała nowy asfalt, a pobocza zostały utwardzone. Wzdłuż drogi powstała ścieżka pieszo-rowerowa oraz dwie zatoki autobusowe na wysokości szkoły w Liszynie. Przy SP w Liszynie znalazła się wyspa, która ogranicza prędkość aut, a jezdnie od chodnika oddzielają metalowe barierki. Zostało również zamontowane aktywne oznakowanie nad przejściem dla pieszych. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo, szczególnie uczniów.
To właśnie uczniowie przecięli symboliczną wstęgę i tym samym oficjalnie otworzyli drogę. Poświęcił ją ks. Zbigniew Cichewicz, proboszcz parafii św. Mikołaja w Miszewku Strzałkowskim. Oprócz rowerów atrakcją tej części uroczystości była też replika samochodu CWS T1 z początku ubiegłego wieku, którym przyjechał członek Rady Sołeckiej z Liszyna, Jarosław Śliwiński.
Później goście uroczystości, wśród których znaleźli się m.in. radna wojewódzka Ewa Szymańska, przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, radni powiatowi i gminni, przenieśli się do szkoły. – To była dla mnie pierwsza inwestycja drogowa na stanowisku wójta. Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość podczas budowy, bo musieli znosić pewne niedogodności. Cieszę się, że inwestycja jest zakończona i mieszkańcy mogą korzystać z nowej, bezpiecznej drogi – mówił wójt Marcin Zawadka. Dodał, że w planach jest dobre połączenie z Płockiem poprzez Borowiczki-Pieńki, a wtedy pojawi się szansa na szybszy rozwój tej części gminy.
Nowej drogi gratulowali wójtowi zarówno Ewa Szymańska, jak i Lech Dąbrowski. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Likwidacja szkoły w Lipiankach

Na ostatniej sesji radni gminy Nowy Duninów podjęli decyzję o zamiarze likwidacji szkoły w Lipiankach. …

Bażanty w szkole

Koło Łowieckie „Kniaź” w ramach prowadzonej akcji „Ożywić pola – rok bażanta” zorganizowało dwa konkursy: …