Oficjalne otwarcie w Wyszynie

Mimo że w nowym budynku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wyszynie funkcjonuje już od ponad roku, to właśnie teraz odbyło się jego oficjalne otwarcie.
Budynek dawnej szkoły w Wyszynie właściwie został zbudowany na nowo. Dobudowano np. piętro, w którym znalazło się samorządowe przedszkole. Modernizacja kosztowała ponad 3,1 mln zł. Dzisiaj w Wyszynie uczy się 125 dzieci, w tym 51 przedszkolaków.
Uroczystości oficjalnego otwarcia budynku rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Sikorzu. Przewodniczył jej biskup Roman Marcinkowski. – Wszyscy czekaliśmy na ten wyjątkowy dzień. Każdy z nas ma takie trzy domy. Pierwszy to dom rodzinny, drugi to właśnie szkoła, a trzeci to kościół – mówił biskup Roman Marcinkowski.
Po mszy świętej uroczystości przeniosły się do Wyszyny. Najpierw było przecięcie wstęgi. Ostatniego cięcia dokonała Lidia Wenda, która chodzi do przedszkola w Wyszynie. Potem biskup Roman Marcinkowski poświęcił budynek i krzyże, które zawisły w lekcyjnych klasach.
Na uroczystości do Wyszyny przybyło wielu gości, m.in. radni powiatowi Marek Moderacki – absolwent szkoły w Wyszynie i Marcin Piotrowski – krewny Zofii Piotrowskiej, założycielki i pierwszej kierownik szkoły. – Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak pięknej uroczystości. Chociaż muszę przyznać, że nie wszystko było takie proste. Toczyły się dyskusje co do przyszłości szkoły w Wyszynie. Były pomysły, żeby ją zlikwidować. Na szczęście przeważyła inna opcja – mówił wójt Sławomir Wawrzyński. Przewodniczący Rady Gminy Stara Biała, Jan Wrześniewski, dodał, że zmienił się nie tylko budynek szkoły, ale też otoczenie wokół niego: rozpadające się stajenki zastąpiono boiskiem i placem zabaw.
Po oficjalnej części artystycznymi zdolnościami popisywali się uczniowie i przedszkolaki. Rock’n’roll w wykonaniu tych ostatnich wzbudził owacje publiczności. Końcowym akcentem uroczystości było podpisanie aktu oficjalnego otwarcia szkoły, który zawisł na szkolnym korytarzu.
Uroczystości towarzyszyła wystawa „Z kart historii szkoły”, na której można było obejrzeć stare zdjęcia i szkolne kroniki. Ale był też powiew współczesności, bo rozdawano pierwszy numer szkolnej gazetki „Szkolniak”, tworzonej przez uczniów z kółka dziennikarskiego, którym opiekuje się Bogumiła Żółtowska.    (gsz)
fot. Grzegorz Szkopek

Zobacz kolejny artykuł

Likwidacja szkoły w Lipiankach

Na ostatniej sesji radni gminy Nowy Duninów podjęli decyzję o zamiarze likwidacji szkoły w Lipiankach. …

Wstęga przywieziona na rowerach

W dość niecodzienny sposób dotarła na miejsce wstęga, którą przecięto przy otwieraniu nowej drogi Liszyno—Wykowo …