Najnowsze informacje

Niezwykła pasterka

Pasterka w kościele św. Wawrzyńca w Rogotwórsku będzie niezapomnianym przeżyciem dla uczestników konkursu „Mój różaniec”, bo właśnie wtedy zostaną ogłoszone jego wyniki. Ale też i dla innych uczestników mszy. Odwiedzi ich św. Mikołaj, który do kościoła przyjedzie quadem.
Rogotwórsk to miejscowość w gminie Drobin. Parafia św. Wawrzyńca obejmuje swoim zasięgiem oprócz gm. Drobin także m.in. skrawek gm. Staroźreby i gm. Raciąż. Od dwóch lat proboszczem jest 50-letni ks. Krzysztof Muzal, który kapłanem jest od 22 lat. Ks. Krzysztof Muzal z wielkim przejęciem opowiada o konkursie „Mój różaniec”. – Przyznam szczerze, że zaskoczyły mnie zaangażowanie i pomysłowość dzieciaków biorących udział w konkursie. To niesamowite, ile musiały włożyć pracy, inwencji w przygotowane przez siebie różańce. A przecież wydaje się, że różaniec to pewien standard, że jeden jest podobny do drugiego. A to nieprawda – mówi proboszcz.
W konkursie wzięło udział 57 uczestników. Ich prace rzeczywiście robią wrażenie. Są bardzo różnorodne. W bocznej kaplicy kościoła, gdzie można podziwiać efekt pracy dzieci, jest wielki różaniec zrobiony z bułek kajzerek. Są różance zrobione ze śrubek i nakrętek, z orzechów, jabłek, kasztanów, czapek żołędzi. O tym, który zwycięży decydowali parafianie. Ks. Krzysztof Muzal zna już wyniki, ale nie chce ich zdradzić.
Wiadomo, że wielkie podsumowanie konkursu odbędzie się na pasterce. Proboszcz zdradza kilka szczegółów związanych z jego rozstrzygnięciem. – Wszyscy uczestnicy podczas pasterki otrzymają specjalne, imienne błogosławieństwa od papieża Benedykta XVI, które dotarły do nas z Watykanu. Myślę, że to pamiątka na całe życie. Pierwsza piątka dzieci otrzyma również oryginalne różańce z Ziemi Świętej. Oprócz tego pierwsza dziesiątka otrzyma nagrody rzeczowe i szaliki reprezentacji Polski – mówi ks. Krzysztof Muzal. Nagrody wręczać będzie Święty Mikołaj, który do kościoła przyjedzie quadem. – Nie mamy reniferów, ale mamy quad, więc Święty Mikołaj zawita do nas na takim sprzęcie – dodaje proboszcz.
Jest przekonany, że kościół wypełni się po brzegi. Wśród wiernych pojawi się m.in. wójt Staroźreb Józef Stradomski, który wspomógł konkurs. Tłumy wiernych przybyły na ubiegłoroczną pasterkę, gdy rozstrzygano konkurs na wizerunek Matki Boskiej. Wtedy też były: feta, Święty Mikołaj, nagrody. Czy w przyszłym roku będzie kolejny konkurs? – Mam kilka pomysłów, ale na razie to tajemnica – uśmiecha się ks. Krzysztof Muzal.
Ale nie samymi konkursami żyje parafia. Dla 60 dzieci, które w październiku przychodziły na nabożeństwa różańcowe, w lipcu parafia zorganizuje wypad nad mazurskie jeziora. W ubiegłym roku dzieciaki były nad morzem. W czerwcu tego roku wśród dzieci, które miały komplet kartek z niedzielnych mszy, został rozlosowany rower ufundowany przez proboszcza. – Była wielka radość i runda honorowa po kościele – wspomina ks. Krzysztof Muzal. Z okazji świąt Bożego Narodzenia parafia rozprowadzała po kilkanaście paczek wśród najbardziej potrzebujących rodzin. Ale w tym roku z tego zrezygnowała. Jak mówi proboszcz, paczki będą, ale na Wielkanoc.
Pięć–sześć razy do roku parafia organizuje wycieczki do sanktuariów. Jeździ na nie po 100 osób.
– Dla niektórych z nich była to pierwsza szansa na odwiedzenie Warszawy czy Częstochowy – opowiada proboszcz. W zimie organizowane są kuligi, na które stawia się po 150 osób. Ks. Krzysztof Muzal podkreśla, że świetnie układa się współpraca ze szkołą w Rogotwórsku i jej dyrektorem Waldemarem Grodkiewiczem. Ale przede wszystkim zwraca uwagę na niezwykłe zaangażowanie parafian. – Są zawsze gdy poprosi się o pomoc, a czasami nawet szybciej. Gdy organizujemy kulig, to bez problemu są do dyspozycji trzy traktory. Parafianie z własnej inicjatywy postawili spory bożonarodzeniowy żłóbek obok kościoła. To parafianie zaangażowali się w ułożenie chodników i postawienie muru na cmentarzu. Na każdym kroku spotykam się z ich wielką życzliwością – mówi ks. Krzysztof Muzal.    (gsz)
fot. Grzegorz Szkopek

Zobacz kolejny artykuł

Likwidacja szkoły w Lipiankach

Na ostatniej sesji radni gminy Nowy Duninów podjęli decyzję o zamiarze likwidacji szkoły w Lipiankach. …

Wstęga przywieziona na rowerach

W dość niecodzienny sposób dotarła na miejsce wstęga, którą przecięto przy otwieraniu nowej drogi Liszyno—Wykowo …