Najnowsze informacje

Najpiękniejsze ogrody

W Łącku

Łąck stara się, aby gmina była coraz ładniejsza. Od 11 lat organizowany jest tutaj konkurs na „Najpiękniejszy ogród wiejski w gminie Łąck”. Dzięki temu przed domami i instytucjami wciąż pojawiają się nowe krzewy, drzewa, kwiaty i rośliny ozdobne.
Mieszkańcom nie brakuje pomysłów i chęci, aby swoje ogrody zmieniać w zielone dzieła sztuki. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 41 uczestników, w tym 35 osób prywatnych, 1 instytucja i 5 placówek oświatowych.
– Staramy się, aby przed instytucjami, na prywatnych posesjach czy ciągach komunikacyjnych pojawiało się coraz więcej zieleni. Pomimo że jest to już 11 edycja konkursu, chętnych nie brakuje, jest ich nawet znacznie więcej niż dotychczas. Dzięki temu nasze miejscowości są coraz piękniejsze. Sądzę, że na terenie gminy jest już około 1500 urządzonych ogrodów – mówi Zbigniew Białecki, wójt gminy Łąck.
Gospodarz gminy zauważa także, że sadzenie zieleni jest niezwykle wychowawcze. Dzięki temu, że uczniowie sadzą rośliny, nie ma w gminie problemu wydeptanych przyszkolnych trawników. Za wkład w zagospodarowanie i upiększanie terenów gminy nagrody otrzymały: szkoły podstawowe w Łącku i Nowej Wsi, Gimnazjum w Łącku, Zielona Szkoła w Sendeniu, Samorządowe Przedszkole w Łącku oraz Gminny Zakład Komunalny w Łącku.
Puchar Wójta Gminy Łąck za najpiękniejszy ogród wiejski w 2009 roku powędrował do Krystyny Szczerbakowskiej z Grabiny. Ponadto przyznano nagrody w czterech kategoriach. W pierwszej za najpiękniejszy ogród wiejski nagrodę otrzymały Sławomira Chabowska z Sendenia Dużego i Wioletta Dziemdziela z Podlasia. W kategorii drugiej za ogrody reprezentacyjne docenione zostały Alina Ciechomska z Łącka i Małgorzata Wasiak ze Zdworza. Zdaniem jury, najładniejszy ogród rekreacyjny zaprojektowała Bożena Petrykowska z Grabiny. W kategorii czwartej za najpiękniejszy ogród w miejscu publicznym przyznano wyróżnienia dla: Bogusławy Pawłowskiej-Węclewskiej, Łukasza Dymka i Piotra Węclewskiego z Łącka. Laureaci konkursu obejrzeli swoje dzieła podczas prezentacji zdjęć wszystkich ogrodów zgłoszonych do konkursu. W czasie pokazu rozbrzmiewały słowa piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach…”. Organizatorem konkursu był wójt gminy Łąck, a współorganizatorem samorząd województwa mazowieckiego.

Zobacz kolejny artykuł

Przepis na długowieczność

Władysława Kuźmińska urodziła się 100 lat temu w Słubicach. Do dzisiaj w nich mieszka. Jej …

Likwidacja szkoły w Lipiankach

Na ostatniej sesji radni gminy Nowy Duninów podjęli decyzję o zamiarze likwidacji szkoły w Lipiankach. …