Najnowsze informacje

Filia w Soczewce

Radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Soczewce. W zamian ma powstać filia SP w Nowym Duninowie z klasami I–III i oddziałem przedszkolnym.
Powody są tak jak w innych tego typu przypadkach takie same, czyli zbyt mała liczba uczniów i zbyt wysokie koszty utrzymania. W tym roku szkolnym w SP w Soczewce w klasach IV–VI jest 18 uczniów. W przyszłym będzie ich 19, ale młodsze roczniki są mniej liczne, więc ta liczba w przyszłości jeszcze spadnie.
Utrzymanie SP w Soczewce w dotychczasowej strukturze kosztuje 900 tys. zł rocznie. Przekształcenie w szkołę filialną z klasami I–III i oddziałem przedszkolnym da oszczędności rzędu 503 tys. zł. – Zmiany te są konieczne, podyktowane niżem demograficznym. Nie jesteśmy w stanie utrzymać szkoły w Soczewce w obecnym kształcie. Zapewniam jednak, że poziom nauczania i warunki nauki nie ulegną najmniejszemu pogorszeniu. Najmłodsze dzieci pozostaną w szkole w Soczewce. Zależy nam bowiem, żeby najmłodsze dzieci, mimo niesprzyjającej prognozy demograficznej, mogły uczyć się i uczestniczyć w wychowaniu przedszkolnym blisko swojego domu – mówi wójt gminy Nowy Duninów Mirosław Krysiak. Dodaje, że uczniowie starszych klas z dzisiejszej szkoły w Soczewce będą mieli zapewniony dowóz do SP w Nowym Duninowie.
To niejedyne zmiany dotyczące oświaty w gminie Nowy Duninów. Kolejną jest utworzenie zespołu szkół, czyli połączenie podstawówki i gimnazjum w Nowym Duninowie. To pozwoli na kolejne oszczędności, ale jak zapewnia wójt – bez pogorszenia jakości nauczania i wychowania w tych placówkach.    (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Likwidacja szkoły w Lipiankach

Na ostatniej sesji radni gminy Nowy Duninów podjęli decyzję o zamiarze likwidacji szkoły w Lipiankach. …

Wstęga przywieziona na rowerach

W dość niecodzienny sposób dotarła na miejsce wstęga, którą przecięto przy otwieraniu nowej drogi Liszyno—Wykowo …