Zimowy wypoczynek nie dla policjantów

Dla policjantów czas ferii to okres wytężonej pracy – kontrole pojazdów, trzeźwości kierujących, stanu technicznego autokarów przewożących dzieci, ale też spotkania z uczestnikami zimowisk i ich opiekunami. Podczas spotkań funkcjonariusze drogówki będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa w ramach ogólnokrajowej kampanii „Bezpieczna droga do celu”.
Tegoroczne ferie zimowe na Mazowszu trwają od 15 do 28 stycznia. – Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że można się spodziewać w tym czasie wzmożonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami na zimowy wypoczynek. Dla policjantów będzie to czas wytężonej pracy – kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego pojazdów, zwłaszcza autokarów przewożących dzieci, ale też spotkania z uczestnikami zimowisk i ich opiekunami. Podczas spotkań funkcjonariusze będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa w ramach ogólnokrajowej kampanii „Bezpieczna droga do celu” oraz prowadzonych od 12 stycznia br. działań „Bezpieczne Ferie 2018” – informuje rzecznik prasowy płockiej policji asp. szt. Krzysztof Piasek.
Do podstawowych zadań policjantów drogówki należeć będzie w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.
Do tego, by podróż dziecka autobusem była bezpieczna, w znacznym stopniu mogą się przyczynić rodzice i opiekunowie. Policjanci przypominają o pewnych zasadach, do których powinni się stosować: sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii, poproś policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy, wezwij policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.
Płoccy policjanci przypominają organizatorom wyjazdów, że na terenie Płocka możliwe jest przeprowadzenie kontroli autokarów przez policję po wcześniejszym kontakcie z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP w Płocku, tel. 24 266 13 20. Takie kontrole przeprowadzane są na ul. Norbertańskiej, na parkingu przy zoo oraz na parkingu przy ORLEN Arenie.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Skrzyżowanie ul. Łukasiewicza z Tysiąclecia i Miodową częściowo zamknięte

W czwartek, 19 lipca drogowcy zamkną częściowo skrzyżowanie ul. Łukasiewicza z Tysiąclecia i Miodową. Nie …

Plan pracy drogowców na 19 lipca

Starostwo płockie poinformowało o bieżących naprawach na drogach powiatu. Baza nr 1 Ścinka poboczy w …