Za najlepszą opowieść o strażakach Szabla Komendanta

Wystartowała VIII edycja konkursu literacko-historycznego „O szablę komendanta”. W tym roku uczestnicy mają za zadanie jak najpiękniej opisać historie związane ze strażakami.
Od pierwszej edycji konkursu uczniowie biorący w nim udział zdobywają i poszerzają swoją historyczną wiedzę związaną z Polską, Mazowszem. W tym roku będą mogli dowiedzieć się więcej o historii i roli OSP. – Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko strażnica i sprzęt. O sile tej formacji decyduje zaangażowanie rzeszy ochotników – kobiet i mężczyzn – gotowych stawić się na alarm i wyjechać na akcję. Strażak z OSP pracuje 24 godziny na dobę! To nie praca, to służba zobowiązująca do poświęcania się dla społeczeństwa i jednostki oraz do pracy nad sobą. Dziś strażacy kojarzą się nie tylko z gaszeniem pożarów. Z reguły jako pierwsi są na miejscu wypadków i katastrof, codziennie stają wobec ludzkich tragedii. Paradoksalnie, właśnie to powoduje, że wciąż powiększa się grono „rycerzy Floriana”, stojących na straży bezpieczeństwa i działających w myśl strażackiej maksymy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Za tym wszystkim stoi bogata tradycja i ponad kilkusetletnia historia – mówiła Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku, podczas konferencji zapowiadającej tegoroczną edycję konkursu.
Marek Włodarczyk ze Stowarzyszenia Patria Polonia organizującego wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną konkurs przypominał, że konkurs powstał, aby poszerzać wiedzę na temat historii Ojczyzny i regionu, kształtować i pogłębiać postawy patriotyczne. – A przy okazji pobudzać wrażliwość literacką i aktywność twórczą uczniów. Młodzi ludzie dołączają coraz chętniej. To potwierdzają ostatnie edycje, które wykroczyły poza obszar Płocka i powiatu płockiego, ponieważ wpłynęły prace ze szkół z terenu całego województwa mazowieckiego – mówił Dariusz Włodarczyk.
W tym roku w sposób szczególny będą uhonorowani strażacy. Uczniowie będą pisali o tradycji, historii i roli Ochotniczej Straży Pożarnej w dziejach Polski. Stąd temat VIII edycji konkursu: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – system sprawdzony w ogniu”.
Pomysłodawcą konkursu jest Dariusz Włodarczyk ze Stowarzyszenia Patria Polonia. Ogromną rolę w powstaniu konkursu odegrał Pan Marek Gajewski (żołnierz AK, powstaniec warszawski, pomysłodawca i twórca ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”). Jego zaangażowanie w propagowaniu wiedzy o naszej historii było natchnieniem dla twórcy konkursu „O szablę komendanta”. W ubiegłym roku Stowarzyszenie do współpracy przy organizacji konkursu zaprosiło Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku.
Do pisania prac organizatorzy zapraszają uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Uczestnicy piszą prozą tekst literacki, który nawiązuje do wydarzeń z historii powiązanych z działalnością i funkcjonowaniem OSP. Termin dostarczenia prac upływa 16 września. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej www.bpplock.pl w zakładce „Konkursy”. „Szablę Komendanta” otrzyma szkoła, która zdaniem jurorów i organizatorów najlepiej przygotuje swoich uczniów do udziału w konkursie. Główny laureat zostanie uhonorowany symboliczną „Szablą Komendanta”.
Finał konkursu połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 27 września 2019 roku w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Dodatkową atrakcją, która towarzyszyć będzie rozstrzygnięciu konkursu będzie plenerowa impreza na terenie Kurii Płockiej, podczas której odbędzie się między innymi prezentacja nowoczesnych i zabytkowych wozów strażackich oraz pokaz Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock.
Kontakt w sprawie konkursu: Daniela Michalska tel. 24 366 53 70 wew.14, e-mail: d.michalska@bpplock.pl.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Patria Polonia i Biblioteka Pedagogiczna w Płocku.
Patronat honorowy: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Biskup Płocki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Płocki.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Na upały dla seniorów w Płocku: szachy, warcaby i filmy

Centrum Aktywności Seniora zaprasza seniorów do udziału w prowadzonych zajęciach. Panujące upały to dobry czas …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.