Wystawa malarstwa ks. Tadeusza Furdyny w Muzeum Diecezjalnym

24 listopada (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (Opactwo Pobenedyktyńskie) otwarta zostanie wystawa ks. Tadeusza Furdyny pt. „Przekroczyć próg”. 

Ks. Tadeusz Furdyna SDB urodził się 20 lutego 1930 roku w Tuszowie Narodowym koło Mielca. W 1947 roku wstąpił do nowicjatu zgromadzenia księży salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą. W latach 1951-1956 studiował teologię w salezjańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Jopa w kościele księży salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. W latach 1959-1964 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego.

W 1964 roku otrzymał dyplom malarstwa sztalugowego. Malarstwo monumentalne studiował w pracowni prof. Jacka Żuławskiego w PWSSP w Gdańsku. Naukę kontynuował na krakowskiej ASP. W latach 1963-1965, będąc jeszcze studentem, ks. Furdyna zrealizował pierwsze zamówienie na projekt wystroju świątyni w Woźniakowie koło Kutna. Po ukończeniu studiów zajmował się sztuką sakralną. Od 1968 roku ks. Furdyna pracował w zespole Archidiecezjalnej Komisji ds. Budownictwa i Sztuki Sakralnej w Łodzi.

Płocku odbyły się dwie wystawy malarstwa ks. Furdyny: w 1985 roku wystawa malarstwa sztalugowego w Muzeum Diecezjalnym, a w 1988 roku wystawa malarstwa sztalugowego i witraży w parafii pw. św. Stanisława Kostki.

Wystawa będzie czynna do 30 grudnia.

Zobacz kolejny artykuł

Świętujemy Niepodległość

21 września w Ogrodzie Jordanowskim odbędzie się Festyn rodzinny z okazji setnej rocznicy odzyskania przez …

Plan pracy drogowców na 21 września

Starostwo płockie poinformowało o bieżących naprawach na drogach powiatu. Baza nr 1 Pomiar ruchu na …