Wyjątkowe urodziny w ZOO. Najstarszy aligator w Europie kończy 89 lat

Ma na imię Marta i jest rekordzistką, jeśli chodzi o długość życia. Mowa o mieszkającym w płockim ogrodzie zoologicznym aligatorze, który kończy 89 lat. Urodzinowe spotkanie odbędzie się w sobotę, 18 maja. Początek o godzinie 12.00.
Jak co roku do wspólnego świętowania pracownicy płockiego ogrodu zoologicznego i opiekunowie Marty zapraszają wszystkich płocczan. Impreza urodzinowa jest otwarta dla wszystkich chętnych. Wystarczy kupić bilet wstępu do ZOO. Będą warsztaty plastyczne dla dzieci, można będzie wykonać mega laurkę, foto galerię urodzinową. Przewidzianych jest mnóstwo konkursów z nagrodami. Wszystkie oczywiście utrzymane w tematyce krokodylej. Goście odśpiewają Marcie „sto lat!”. Przygotowane będą dwa torty. Jeden w kształcie krokodyla dla gości, a drugi z przysmakami dla jubilatki.
Marta to najstarsze zwierzę spośród żyjących mieszkańców ogrodów w Europie. – Tak, to w naszym ZOO żyje 89-letnia samica krokodyla – aligatora missisipijskiego Marta – mówią pracownicy płockiego ZOO. I dodają, że dzieci odwiedzające płocki ogród zoologiczny często pytają: „to krokodyle tyle żyją?”. Co słyszą w odpowiedzi: – Otóż nie, krokodyle żyją dużo krócej, ale Marta jest wyjątkowa. To rekordzistka, jeśli chodzi o długość życia, wobec czego każde jej urodziny bardzo nas cieszą i będziemy je obchodzić dotąd, dokąd Marta będzie z nami. A jak widać, dobrze jej się z nami mieszka. Ostatnio terrarium seniorki zostało nawet dwukrotnie powiększone – słyszymy w płockim ZOO.
Marta pochodzi z obecnie już nie istniejącego Reptile Jungle w Slidell w Luizjanie, gdzie wykluła się w roku 1930. Do ZOO w Płocku przybyła 19 sierpnia 1960 roku razem z samcem Pedro. Marta i Pedro zostały zakupione przez Polaka mieszkającego na stałe w USA inż. Tadeusza Wągrowskiego w odpowiedzi na „Akcję Krokodyl”, która polegała na wysyłce książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta dla płockiego ZOO.
Niestety, Marta nigdy nie zaakceptowała samca Pedro, którego 18 grudnia 1960 r. przekazano do wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Próbowano jeszcze kilka razy łączyć Martę z innymi samcami aligatora z Czech, ale żaden z nich jej się nie spodobał. Uznano więc, że Marta woli wieść życie samotnicy i więcej nie ponawiano prób łączenia jej z innymi partnerami.
Marta była także gwiazdą filmową. Latem 1970 roku zagrała rolę krokodyla Hermana w kultowym telewizyjnym filmie Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”. Film kręcono nad Zalewem Zegrzyńskim. Podczas pracy był nawet moment obawy, że Marta wybierze wolność i ucieknie do Zalewu, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo zapewne nie przetrzymałaby zimowych chłodów.
I w ten sposób nasza Marta w spokoju dożyła starości i zasłużonej emerytury w płockim Ogrodzie Zoologicznym.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Strażnicy miejscy na rowerach

Ma być szybko, skutecznie i ekologicznie. Dziś sezon na rowerowe patrole rozpoczęli płoccy strażnicy miejscy. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.