dav

Wspomnienia o bohaterze

W Rębowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie historyczno-patriotyczne „Stanisław Górecki – zapomniany bohater z Rębowa i Wyszogrodu”, przygotowane przez filie w Rębowie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszogrodzie.
Stanisław Górecki urodził się w 1912 r. w Rębowie. Szkołę podstawową ukończył w 1928 r. w Wyszogrodzie. Następnie naukę kontynuował w 3-letniej Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej Polskiej Macierzy Szkolnej w Ostrołęce. Pierwszą pracę otrzymał w 1932 r. w Polskich Zakładach Skody w Warszawie. Od 1934 r. do 1935 r. pełnił obowiązkową służbę wojskową. Po zakończeniu służby otrzymał pracę w Państwowych Zakładach Lotniczych, Wytwórni Silników Lotniczych Okęcie w charakterze laboranta wytrzymałości materiałów.
10 września 1940 r. został przyjęty i zaprzysiężony do Polskiej Organizacji Zbrojnej pod pseudonimem „Andrzej”, otrzymując funkcję dowódcy plutonu w I Kompanii. 19 września 1943 roku został aresztowany przez gestapowców w swoim rodzinnym domu. Podczas przesłuchań w więzieniu w Płocku, był wielokrotnie bity i torturowany. Po przeprowadzonym śledztwie w grudniu 1943 r. został uznany winnym i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Tam został przydzielony do pracy w fabryce budowy samolotów Heinkla Heinklelwerke. Mimo trudów związanych z pobytem w obozie, udało mu się przeżyć. Do domu rodzinnego w Rębowie wrócił w czerwcu 1945 r.. Spisał swoje wspomnienia związane z aresztowaniem i pobytem w obozie koncentracyjnym.
Podczas spotkania zostały odczytane fragmenty wspomnień Stanisława Góreckiego m.in. przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rębowie. O oprawę muzyczną spotkania zadbała Orkiestra Dęta OSP Rębowo pod batutą Jerzego Jakowskiego. Podczas spotkania można było też obejrzeć wystawę dotyczącą życia Stanisława Góreckiego, przygotowaną dzięki materiałom przekazanym przez jego córkę – Elżbietę Szymańską.

gsz

Zobacz kolejny artykuł

Uwaga! Zmieniają się godziny pracy Urzędu Miasta

Od 1 lipca do 31 sierpnia zmienią się godziny pracy niektórych stanowisk obsługi w Urzędzie …