Współpraca samorządów i firm prywatnych

29 i 30 listopada odbędzie się w Płocku Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Już teraz swój udział zapowiedzieli przedstawiciele około 30 samorządów. Nie zabraknie też przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju – przewidywany jest udział wicepremiera Mateusza Morawieckiego – oraz instytucji kontrolnych, a także firm prywatnych, które realizują wspólnie z samorządami projekty w formule PPP.
Międzynarodowe Forum PPP w Płocku to wydarzenie poświęcone rozwojowi koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Główną ideą forum jest wymiana doświadczeń pomiędzy samorządami przy wsparciu firm doradczych i partnerów prywatnych. W trakcie konferencji zaplanowano dyskusje, rozmowy i warsztaty, które obejmą kluczowe tematy dotyczące współpracy w tej formule. Będzie to m.in. charakterystyka rynku PPP, praktyczne szczegóły realizacji projektów PPP, a także aspekty prawne i finansowe z nimi związane. Płock już po raz drugi organizuje wydarzenie przybliżające model współpracy PPP. Pierwsze Targi PPP, które odbyły się w 2012 roku, zgromadziły ponad 80 wystawców z Polski i zagranicy, a także reprezentantów sektora administracji publicznej i sektora prywatnego.
Jak pokazują dane Ministerstwa Rozwoju w Polsce, wdrażanych jest ponad 145 inwestycji PPP o wartości sięgającej blisko 6 mld zł. Dominują przedsięwzięcia w obszarach rewitalizacji, infrastruktury transportowej, efektywności energetycznej, sportu, turystyki czy ochrony zdrowia.
Doświadczenia we współpracy sektorów publicznego i prywatnego ma także Płock. Wspólnie z firmą Siemens samorząd zrealizował termomodernizację 24 obiektów użyteczności publicznej. – Widzimy już pierwsze oszczędności na fakturach – mówi zastępca prezydenta Płocka Jacek Terebus.
Zdaniem mecenasa Pawła Kuźmy z Kancelarii Prawnej Cieślak&Kordasiewicz, kiedy szanse pozyskania unijnego dofinansowania na różnego rodzaju projekty realizowane przez samorządy będą mniejsze, trzeba będzie szukać nowych źródeł finansowania, w tym właśnie w formule PPP.
Zaplanowane na przyszły tydzień Międzynarodowe Forum PPP będzie się odbywać w Cotex Office Centre przy ul. Piłsudskiego 35 w Płocku. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.plockppp.eu.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Świętujemy Niepodległość

21 września w Ogrodzie Jordanowskim odbędzie się Festyn rodzinny z okazji setnej rocznicy odzyskania przez …

Plan pracy drogowców na 21 września

Starostwo płockie poinformowało o bieżących naprawach na drogach powiatu. Baza nr 1 Pomiar ruchu na …