scena z: Kamila Szczawińska, fot. Piętka Mieszko/AKPA

Wielkanocna Zbiórka Żywności już niedługo

Wielkanocna Zbiórka Żywności w tym roku odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia. Akcja organizowana jest przez Bank Żywności w Płocku, na terenie blisko 60 sklepów spożywczych. Do dzielenia się żywnością z potrzebującymi zachęcać będzie 600 wolontariuszy. Pomóc może każdy. Lista sklepów, biorących udział w akcji, pojawi się z początkiem kwietnia na stronie www.bankizywnosci.pl.
W ubiegłym roku, dzięki ofiarności darczyńców, wolontariusze zebrali przez dwa dni Wielkanocnej Zbiórki Żywności 14388 kg artykułów spożywczych, które trafiły do około 28 000 osób potrzebujących. Banki Żywności są gotowe przyjąć i przekazać znacznie więcej produktów spożywczych. Przez cały weekend wolontariusze Banków Żywności w wybranych sklepach będą dyżurowali przy specjalnie oznakowanych koszach. Będą informowali o akcji, odbierali żywność, a następnie sortowali ją, ważyli i przygotowywali do dostarczenia do lokalnych organizacji pomocowych. Osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami. Każdy klient będzie mógł przekazać wolontariuszom produkty spożywcze, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi.
Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, mąka, cukier, olej, bakalie czy słodycze. – Każdy sam decyduje, czym chce podzielić się z ubogimi. Niektórzy kupują cale zgrzewki pyszności, inni przekazują np. tylko jedną butelkę oleju i to też jest piękny i bardzo potrzebny gest. Każdy produkt ma znaczenie. Nie trzeba dużych pieniędzy, tylko serca i chęci. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście trafi do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia – podkreślają organizatorzy.
W całej Polsce ponad 1,6 miliona osób, żyjąc w skrajnym ubóstwie, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Jeszcze więcej osób mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień. Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bank Żywności w Płocku pomaga blisko 28 000 potrzebującym współpracując z ponad 70 organizacjami lokalnymi. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

(jb)

Fot. Bank Żywności

Zobacz kolejny artykuł

Plan pracy drogowców na 23 kwietnia

Starostwo płockie poinformowało o bieżących naprawach na drogach powiatu. Baza nr 1 Objazd dróg powiatowych …