W Wielkanocny Poniedziałek do skansenu

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych warto wybrać się do sierpeckiego skansenu. W tym dniu turyści zobaczą i spróbują swoich sił w zabawach i zawodach związanych oczywiście z polewaniem, czyli popularnym śmigusem-dyngusem.
Wśród wielu wielkanocnych zwyczajów i obrzędów funkcjonujących w tradycji ludowej do najciekawszych należą te związane z Lanym Poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do ich poznawania podczas imprezy plenerowej „Gry i zabawy wielkanocne”, która odbędzie się 22 kwietnia w godzinach 10.00–18.00. W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji.
– Symbolem Poniedziałku Wielkanocnego jest woda. Tego dnia każdy, niezależnie od stanu, wieku i płci brał udział w wielkim polewaniu. Nie wypadało się jednak gniewać za zmoczenie. Jeszcze na początku wieku XX wierzono, że właśnie w momencie, gdy biją rezurekcyjne dzwony, woda w rzekach uzyskuje moc uzdrawiania chorób ciała i duszy, dodając wigoru. Drugi dzień Wielkanocy świętowano wspólnie w gronie najbliższych, znajomych i sąsiadów, uczestnicząc w zabawach oraz zawodach – opowiada o zwyczajach związanych z tym dniem Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Każdy, kto w śmigus dyngus odwiedzi sierpecki skansen, będzie miał okazję poznać zapomniane dziś zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Paschalnych na dawnej wsi dzięki wystawie „Wielkanoc na Mazowszu”. Na terenie skansenu prowadzone będą pokazy prac wiejskich odbywających się w izbach chłopskich. Zwiedzający przyjrzą się jak malowano jaja metodą nakładania rozgrzanego wosku, odwiedzą plecionkarza wyplatającego wiklinowe kosze i odkryją tajniki tworzenia kwiatów z bibuły oraz koron na obrazy. Wezmą też udział w wielkanocnych zawodach, sprawdzając swoją celność w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych, a także szczęście w biciu pisankami. Na drodze między chałupami zagrają w kręga. Dowiedzą się też, na czym polegało chodzenie z kogutkiem dyngusowym, jakie potrawy spożywano w Święta, jak wyglądało święcone w domu chłopskim i pańskim dworze, a także co znaleźć się musiało w palmie wielkanocnej.
Dzieci w izbie lekcyjnej z lat 20-tych usiądą w ławkach, by wziąć udział w warsztatach dekorowania kart świątecznych, zaś na podwórku poznawać będą zabawy popularne na początku XX wieku. – Dla odważnych w jednej z zagród ustawiona zostanie kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna, zwana też wozawką, na której bujano się na stojąco. Warto spróbować tej zabawy, bowiem jak wierzono, kto w Wielkanoc się na niej „przebuja”, tego przez cały rok głowa nie zaboli – przedstawia związane z czasem wielkanocnym zwyczaje Jarosław Asztemborski.
Ceny biletów: normalny – 15 zł; ulgowy – 10 zł; rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 lat) – 40 zł.

rad

Fot. MWM Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Policyjne kontrole na drogach

Dziś (środa, 15 maja) policjanci będą przede wszystkim sprawdzać stan techniczny pojazdów, stan trzeźwości kierujących …