Święto Wojska Polskiego i 98. rocznica obrony Płocka

Tradycyjnie, 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Oprócz niego, w Płocku wspominamy także 98. rocznicę bohaterskiej obrony miasta przed bolszewikami. Wszyscy, którzy chcą upamiętnić te wydarzenia, mogą wziąć udziału w uroczystościach zorganizowanych z tych okazji.
Święto Wojska Polskiego rozpocznie się mszą świętą odprawioną w płockiej bazylice katedralnej. Celebra zaplanowana jest na godz. 10.00. Ok. godz. 11.15 zostaną złożone kwiaty na Bratniej Ziemi, a następnie uczestnicy przemaszerują na pl. Obrońców Warszawy. Tam pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości z udziałem prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Zostanie odegrany hymn państwowy, a przybyłe delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze w hołdzie wszystkim żołnierzom.
W kolejnych dniach, 17, 18 i 19 sierpnia przygotowano wydarzenia związane z 98. rocznicą obrony Płocka przed bolszewikami. W piątek, 17 sierpnia o godz. 17.00, zaplanowano promocję książki dra Grzegorza Gołębiewskiego „Płock 1920”. Odbędzie się ona w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego (Pl. Narutowicza 8). Publikacja ukazała się w serii Historyczne Bitwy Wydawnictwa Bellona. O godz. 20.00 na ul. Targowej przy Bratniej Mogile odbędzie się capstrzyk przygotowany przez Hufiec ZHP Płock.
W sobotę, 18 sierpnia o godz 10.00 harcerze złożą kwiaty w Miejscu Pamięci Narodowej 1920 roku. Natomiast o godz. 16.00 rozpoczną się uroczystości na cmentarzu garnizonowym przy ulicy Norbertańskiej. Zgromadzeni pomodlą się za poległych podczas I wojny światowej oraz obrońców Płocka. W programie przewidziane jest także wystąpienie prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, apel pamięci oraz upamiętnienie poległych poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Na ten dzień zaplanowano również drugą edycję Biegu Obrońców Płocka, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Płock Biega No Age Limit. Start rywalizacji o godz. 17.00 przed kinem Przedwiośnie.
W niedzielę, 19 sierpnia Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na spacer do miejsc symbolicznie związanych z obroną Płocka 1920 roku. Początek wycieczki o godz. 12.00 przy ławeczce druha Wacława Milke.
(ek)

Zobacz kolejny artykuł

Wieczory Dobrej Myśli

Szkoły Katolickie w Płocku zapraszają na cykl spotkań „Wieczory Dobrej Myśli”. Pierwsze z nich odbędzie …