Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Do 19 listopada w ponad 160 krajach będą odbywały się tysiące wydarzeń – debat, szkoleń, warsztatów, dyskusji i spotkań z ekspertami – promujących przedsiębiorczość i aktywność biznesową. To wszystko w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, którego celem jest też wspieranie edukacji w zakresie przedsiębiorczości i budowanie mostów między sektorem prywatnym, publicznym i pozarządowym.
Od panelu dyskusyjnego „Startupy – potencjał i bariery, sytuacja przedsiębiorczości w regionie” rozpoczęły się dziś (poniedziałek, 13 listopada) w Płocku spotkania w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. – To od was zależy, co będziecie robić w przyszłości. Mam nadzieję, że spotkania w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości obudzą w części z was kreatywność – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas spotkania ze studentami w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
W Płocku od poniedziałku, 13 listopada odbywa się szereg wydarzeń. – W programie każdy znajdzie coś dla siebie, bo nasi partnerzy przygotowali bardzo ciekawą i różnorodną ofertę – mówi zastępca prezydenta Jacek Terebus.
Wiele wydarzeń organizuje płocka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Jednym z ciekawszych spotkań będzie z pewnością wykład Carol Grzych, która jest stypendystką programu Fulbrighta i przez dwa tygodnie prowadzi zajęcia w płockiej szkole. 14 listopada (godz. 11.45, aula przy ul. Gałczyńskiego 28) będzie mówiła o Dolinie Krzemowej i przedsiębiorczości w Stanach Zjednoczonych. – W naszej uczelni przeszliśmy na profil praktyczny. Zachęcamy studentów do udziału w warsztatach w ramach Biura Praktyk i Karier Zawodowych. Małymi krokami podążamy w kierunku uczelni otwartej. Zachęcamy do współpracy praktyków, którzy chcą inspirować i zachęcać młodych ludzi do działania – mówiła podczas inaugurującego Tydzień Przedsiębiorczości spotkania prorektor PWSZ do spraw studenckich i dydaktyki dr Anna Suwalska-Kołecka.
O działaniach miasta skierowanych do przedsiębiorców mówił zastępca prezydenta Płocka Jacek Terebus. Wspomniał między innymi o stworzeniu Staromiejskiego Centrum Przedsiębiorczości “Przetwornia”, gdzie osoby rozpoczynające własną działalność mogą nie tylko wynająć pomieszczenie biurowe, ale także zarejestrować firmę.
Na spotkaniu nie zabrakło praktyków, którzy z powodzeniem prowadzą działalność gospodarczą, którą zaczynali od startupów. Marcin Franc opisywał między innymi przypadek studentów z Białegostoku, którzy brali przez kilka lat udział w zawodach łazików marsjańskich w Newadzie. Odnoszone sukcesy zaowocowały stworzeniem robota Photon, który służy do nauki dzieci programowania. – Osobiście nie lubię nazwy startup. To firmy, które poszukują swojego modelu biznesowego. Jak najszybciej powinny zakończyć ten etap – mówi Marcin Franc.
Sebastian Grabowski podkreśla rolę zgranego zespołu, który powinien tworzyć firmę. – Ja jestem technologiem, ale w naszej firmie są też ekonomista i prawnik – mówi.
Radca prawny Monika Hałupczak dostrzega coraz większą świadomość prawną osób, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą. Podkreśla też, że wciąż jest szansa na pozyskiwanie środków finansowych jako dofinansowania z różnych źródeł, w tym unijnych.
Szczegółowy program spotkań organizowanych przez PWSZ w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości można znaleźć na stronie internetowej uczelni: www.pwszplock.pl. Szczegółowych informacji udziela także, w tym o zapisach na poszczególne wykłady i warsztaty, Biuro Studenckich Praktyk Zawodowych i Karier: tel.: 24 366 54 02 wew. 247 lub 509 828 083, e-mail: biuropraktyk@pwszplock.pl.
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbędzie się również dwudniowa konferencja Biznes Level – Innowacje. 14 i 15 listopada będzie można wziąć udział w warsztatach z innowacyjnego myślenia, tworzenia innowacji, zarządzania projektami i kreatywnego myślenia, które poprowadzą uznani trenerzy. Udział w konferencji jest płatny, szczegóły na konferencji www.bizneslevelup.pl.
X Światowy Tydzień Przedsiębiorczości potrwa od 13 do 19 listopada, jednak kilka wydarzeń odbyło się już w październiku. Dwa spotkania zaplanowano także później. 23 listopada na konferencję „Możliwości wyzwania kluczem do sukcesu pracodawcy” zaprasza Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Spotkanie odbędzie się o godzinie 9.30 w Muzeum Żydów Mazowiecki przy ul. Kwiatka 7. 24 listopada o godzinie 9.30 na warsztaty z wykorzystaniem grywalizacji i nowoczesnej technologii informacyjnej zaprasza PWSZ (ul. Gałczyńskiego 28).
Na wiele wydarzeń obowiązują zapisy. Informacje o nich można uzyskać na stronie internetowej tydzienprzedsiebiorczości.pl.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Odnaleziono zaginionego mężczyznę

Płoccy policjanci odnaleźli 65-latka z Płocka. Leszek Wiśniewski został odnaleziony w Płocku, dzięki informacjom zamieszczonym …

Policja szuka zaginionego mężczyzny

Płoccy policjanci poszukują 65-letniego płocczanina – Leszka Wiśniewskiego. – Mężczyzna wyszedł na spacer 15 września …