Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

Upalny początek czerwca skłania wiele osób do szukania ochłody w wodzie. A ta bywa zdradliwa. – Piękna słoneczna pogoda oraz wysokie temperatury skłaniają do spędzania wolnego czasu nad wodą. Niestety, często wybierane miejsca do kąpieli nie są w żaden sposób dozorowane, a czasami obowiązujące na nich zakazy są lekceważone i nieprzestrzegane. Nie zawsze ofiarą utonięcia jest osoba, która nie umie pływać. Niejednokrotnie przyczyną utonięć jest bezmyślność, brawura, a głównie kąpiel pod wpływem alkoholu – mówi oficer prasowy gostynińskiej komendy podkom. Dorota Słomkowska.
Gdy będziemy wypoczywać nad wodą, pamiętajmy, aby podczas kąpieli dostosować się do podstawowych zasad. Ich przestrzeganie pomoże nam uniknąć tragedii.
– najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych, gdy wywieszona jest biała flaga,
– bezwzględne stosowanie się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników,
– unikanie tzw. „dzikich kąpielisk”, miejsc o bagnistym i nieznanym dnie, a przede wszystkim nie skakanie do wody na tzw. „główkę”,
– korzystanie tylko ze sprawnego sprzętu wodnego, (osoby nieumiejące pływać powinny posiadać specjalną kamizelkę),
– niekorzystanie z kąpieli po spożyciu alkoholu. Zaburza on ocenę własnych możliwości, skłania do brawury i lekkomyślności,
– nie wzywanie pomocy, jeśli nie jest faktycznie potrzebna,
– dzieci powinny korzystać z kąpielisk pod stałym nadzorem osoby dorosłej,
– dzwoniąc na policję zawsze podaj swoje imię i nazwisko, adres, z którego dzwonisz lub punkty charakterystyczne miejsca oraz krótki przebieg wypadku.
Pamiętając o podstawowych zasadach, możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy wypoczynku, będą kontrolować akweny i tereny wokół nich – mówi podkom. Dorota Słomkowska.

(ek)

Zobacz kolejny artykuł

Dzień Gotyku Ceglanego w Płocku. Szansa na zwiedzenie Małachowianki

15 czerwca to Dzień Gotyku Ceglanego. Tego dnia liczni członkowie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego zapraszają …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.