Płocczanie wybrali imiona dla lampartów

Płocczanie nadesłali setki propozycji z imionami dla dwóch młodych lampartów perskich z Płockiego Ogrodu Zoologicznego. Po burzliwej dyskusji opiekunowie zdecydowali, że będzie to Perun i Furaha.
W piątek odbyło się uroczyste nadanie imienia dla małej samicy Furahy. Wzięli w niej udział mali miłośnicy kotów i oczywiście autorka imienia dla małego lamparta, pani Aneta z Płocka. A już za tydzień w równie uroczysty sposób będzie nadane imię dla jej brata Peruna. Tu autorem jest także płocczanin mieszkający w Nowym Jorku, który przeleci do Płocka, by uczestniczyć w wydarzeniu.
Jak mówi Krzysztof Kelman, dyrektor Płockiego Ogrodu Zoologicznego, narodziny dwójki kociąt to bardzo wyjątkowe wydarzenie. Bo jest to znajdujący się na czerwonej liście podgatunek zagrożony wyginięciem. Zaliczony jest do kategorii EN (endangered), co oznacza wysokie ryzyko wyginięcia. I dlatego ramach specjalnego programu ochronnego ogrody zoologiczne, w tym także płocki, objęły te zwierzęta programem hodowlanym EEP.
Kocięta w płockim ZOO urodziły się 23 września 2018 roku. – To, że mamy je w naszym ogrodzie, jest wyjątkowym wydarzeniem. Z uwagi właśnie na ogromne zagrożenie wyginięciem tego podgatunku. Obecnie w ogrodach zoologicznych jest niewiele ponad 80 sztuk tych zwierząt – mówi Krzysztof Kelman, dyrektor płockiego ZOO.
Więcej informacji o wyjątkowych lampartach można przeczytać we wtorkowym wydaniu Tygodnika Płockiego
rad
Fot. ZOO Płock

Zobacz kolejny artykuł

Plan pracy drogowców na 25 kwietnia

Starostwo płockie poinformowało o bieżących naprawach na drogach powiatu. Baza nr 1 Uzupełnianie ubytków w …