Pijani kierowcy na drogach

Tylko podczas minionego weekendu płoccy policjanci zatrzymali ośmiu kierowców, którzy stanowili poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Kierowcy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwym lub pod działaniem środków odurzających. – Nietrzeźwi kierowcy to potencjalni zabójcy, którzy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Alkohol powoduje zaburzenie świadomości oraz spowolnienie reakcji na występujące na drodze sytuacje. Refleks kierowcy oraz prawidłowa ocena chociażby odległości to elementy, które odgrywają bardzo istotną rolę w bezpiecznym prowadzeniu pojazdu. Nietrzeźwi kierowcy mają zaburzony zarówno refleks, jak i prawidłową ocenę odległości, przez co stanowią bardzo poważne zagrożenie dla ruchu drogowego – komentuje rzecznik prasowy płockiej policji asp. szt. Krzysztof Piasek. – Płoccy policjanci w trosce o bezpieczeństwo na drogach w Płocku i powiecie płockim od wielu lat prowadzą działania mające na celu m.in. eliminowanie z ruchu kierowców prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwym i po użyciu innych środków odurzających. Na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Płocku zauważalny jest pozytywny trend, gdyż mimo systematycznego wzrostu liczby prowadzonych kontroli stanu trzeźwości liczba ujawnianych nietrzeźwych kierowców z roku na rok spada. Niestety policjanci nadal ujawniają kierowców prowadzących pojazdy na tzw. podwójnym gazie.
Podczas minionego weekendu funkcjonariusze zatrzymali 7 kierowców w stanie nietrzeźwym i jednego kierowcę, u którego było uzasadnione podejrzenie obecności w organizmie środków odurzających. – Najwięcej nietrzeźwych kierowców ujawnionych zostało w piątek, 16 lutego. Pierwszy został zatrzymany już ok. godziny 1.00 na ul. Kolejowej. Badanie wykazało ponad 1,3 promila w wydychanym powietrzu. Kolejni kierowcy zostali zatrzymani na ul. Dobrzykowskiej, gdzie badanie co prawda nie wykazało obecności alkoholu, ale z mężczyzną był utrudniony kontakt, a jego zachowanie wskazywało na stan po użyciu innych środków odurzających. Kierowca ten wcześniej uderzył w słup oświetleniowy uszkadzając go, a następnie wjechał do lasu. Od mężczyzny została pobrana krew do dalszych badań. Kolejne zatrzymania miały miejsce w Drobinie, gdzie badanie wykazało blisko 3 promile i na ul. Wyszogrodzkiej, gdzie badanie wykazało blisko 1 promil – dodaje Krzysztof Piasek.
W sobotę na ul. Tokarskiej kierowca nie zatrzymał się do kontroli, jednak po pościgu został zatrzymany. Okazało się, że był w stanie po użyciu alkoholu, gdyż badanie wykazało 0,35 promila. Według polskiego prawa w naszym kraju dopuszczalna dawka alkoholu w organizmie wynosi 0,2 promila.
W niedzielę policjanci ujawnili i zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących: w Słupnie – wynik 1,89 promila, w Łącku – wynik 1,15 promila i na ul. Gościniec w Płocku, gdzie badanie wykazało stan po użyciu alkoholu – wynik 0,42 promila.
Policjanci zapowiadają dalsze działania w zakresie ujawniania i eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierowców. Warto w tym miejscu przypomnieć, że za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym przewidziana jest kara do 2 lat pozbawienia wolności i zatrzymanie prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Odnaleziono zaginionego mężczyznę

Płoccy policjanci odnaleźli 65-latka z Płocka. Leszek Wiśniewski został odnaleziony w Płocku, dzięki informacjom zamieszczonym …

Policja szuka zaginionego mężczyzny

Płoccy policjanci poszukują 65-letniego płocczanina – Leszka Wiśniewskiego. – Mężczyzna wyszedł na spacer 15 września …

Jeden komentarz

  1. niestety takich przypadków jest zawze sporo szczególnie przez weekendy, chociaż i tak wśród znajoych widzę ze sporo się zmienia sporo osób ma już alkomaty, sam mam elektrochemicznego alkohita i zabieram ze soba jak się gdzieś wybieram i wiem że będą procenty jak nie mi to na pewno komuś znajomemy się przyda i latwiej kouś przemówić do rozsądku jak sam zobaczy na wyświetlaczu ze przekroczył to 0,2