Najnowsze informacje

Ostrożnie z fajerwerkami. Wojewoda apeluje o rozwagę

Pokazy fajerwerków w Sylwestrową Noc to piękna tradycja. Nie wolno nam jednak zapomnieć o rozwadze. Rokrocznie do szpitali trafiają ofiary niewłaściwego użytkowania petard. Należy pamiętać, że fajerwerki odpalane w miejscach publicznych lub na posesjach prywatnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie można zapominać, że to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją. Apeluję o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków – apeluje wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. – Przypominam także, że środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Petardy i fajerwerki należy kupować w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia.
Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące materiałów pirotechnicznych:
Nie wolno odpalać fajerwerków w miejscach publicznych oraz innych, w których ich użycie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi – niezachowanie środków ostrożności i stworzenie zagrożenia dla innych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywną, naganą i przepadkiem środków pirotechnicznych.
Nie można używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych,
na tarasach i balkonach, a także z okien budynków.
Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi – producent ma obowiązek umieścić ją na opakowaniu, koniecznie w języku polskim.
Nie należy używać materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
Fajerwerków oraz petard nie można odpalać z dłoni.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Nieme kino z muzyką na żywo

18 sierpnia (sobota) o godz. 22.30, na małej scenie starówki obejrzymy film pt. „Ponad śnieg” …

SYGNAŁ/SZUM 2.0: MAZUT / PALCOLOR

17 sierpnia o godz. 20.00 na Scenie Off Off Stowarzyszenia Teatr Per Se odbędzie się …