Najnowsze informacje

Noc Muzeów w PGS, muzeach, Kinie za Rogiem i Książnicy

W sobotę, 19 maja płockie placówki kulturalne i oświatowe zapraszają na na Noc Muzeów.

Płocka Galeria Sztuki na gości czeka w godzinach 16.00-23.30. Zaprasza na spotkanie z dziełami Zdzisława Beksińskiego i do wirtualnej podróży do wnętrza czterech jego obrazów przy pomocy specjalnych okularów VR. O godz. 17.00 i 19.30 odbędzie się oprowadzanie po wystawach: „Beksiński- malarstwo i rysunek”, „Fantasmagorie. Damian Leszczyński – rysunek” oraz „Beksiński – Inspiracje”.

Muzeum Mazowieckie zaprasza w godz. 18.00-24.00 do wszystkich oddziałów. W kamienicy secesyjnej muzealne ekspozycje ożyją dzięki aktorom Teatru Dramatycznego w Płocku, rekonstruktorom i animatorom. Odwiedzający sfotografują się z ważną dla historii Płocka postacią, posłuchają koncertu zespołu Tryzna i opowieści Bohdana Kowalczyka o wystawie kolekcjonerskiej „Świadkowie tamtych lat”. Pierwszych 300 gości otrzyma monetę z imiennym certyfikatem wybitą w specjalnie przygotowanej z okazji Nocy Muzeów mennicy.
Muzeum Żydów Mazowieckich powita zwiedzających kawą. Aktorzy grupy teatralnej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki odegrają scenki oparte na twórczości Hanocha Levina. Czynna będzie wystawa „Marzec 1968” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Muzeum proponuje oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem o 19.30, 20.30 i 21.30.
W Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B autor scenariusza stałej wystawy „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” opowie o światowej klasy dziełach sztuki buddyjskiej. Na wystawie stałej „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” gościć będą Kaja i Janusz Prusinowscy.
Na odwiedzających wszystkie siedziby Muzeum Mazowieckiego podczas tegorocznej Nocy Muzeów czekać będzie także „Muzealny detektyw” – czyli specjalnie przygotowana dla dzieci gra z pamiątkowymi naklejkami i nagrodami.

W Książnicy Płockiej Noc Muzeów upłynie pod hasłem „Znani płocczanie”. Będzie można spotkać m.in. ludzi kultury: Mirę Zimińską-Sygietyńską, Helenę Jawniszko, Stefana Themersona, Władysława Broniewskiego, Kazimierza Mayznera, postrzelać z łuku, namalować pejzaż Płocka, zbudować katedrę, zatańczyć, zaśpiewać, a przede wszystkim sprawdzić, czy znamy historię Płocka tworzoną przez jego mieszkańców. Będzie to podróż od dalekiej przeszłości po współczesność, bo i dziś nie brakuje znanych płocczan. Stąd propozycja koncertu Pawła Wójcika i Krzysztofa Misiaka.

Kino za Rogiem zaprasza na bezpłatne seanse już od godz. 15.00 („Szkoła Babel“, „Matki i córki”, „Inny świat”).

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na wyjątkowy, nocny spacer ulicami Starego Miasta. Zbiórka o godz. 21.00, przy fontannie Afrodyta.

Regionalne Muzeum Poczty będzie czynne od godz. 18.00 do 24.00. Czas zwiedzania – 20 do 30 minut z przewodnikiem. Maksymalna liczebność jednej grupy – 10 osób.
(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Płocki raport drogowy 14 sierpnia

Informujemy, gdzie w dniu 14 sierpnia będą prowadzone naprawy na ulicach w Płocku. Zamknięte dla …

Akcja „Bezpieczny sierpień 2018”

Od 14 do 16 sierpnia policjanci z płockiej drogówki będą prowadzili działania w ramach akcji …